Republikánský zákonodárce Joe Barton v Kongresu označil postup americké vlády vůči petrochemické firmě BP kvůli ropné skvrně za vydírání. Administrativa prezidenta Baracka Obamy ve středu přiměla podnik slíbit 20 miliard dolarů (asi 420 miliard korun) na náhradu škod.
Barton na kongresovém slyšení se šéfem firmy Tonym Haywardem uvedl, že vláda s firmou nezachází spravedlivě. Zároveň podle něj není jasná legitimita fondu, do něhož peníze půjdou. Demokraté jeho vyjádření vzápětí ostře odmítli.
"Nechci žít v zemi, kde kdykoliv, kdy se občan nebo firma dopustí něčeho špatného, dostane se pod politický tlak, který se rovná vydírání," uvedl Barton. Dodal, že za sebe se za postup americké vlády omlouvá. S účelem dnešního slyšení, jež se věnuje případným zanedbáním bezpečnostních pravidel ze strany BP, ale souhlasí.
ČTĚTE TAKÉ: Obamův projev k ropné skvrně vidělo přes 32 milionů lidí
BP dá 20 miliard dolarů na škody po ropné skvrně
Demokratický kongresman Ed Markey jeho slova o vydírání ostře odmítl. Fond, který chce zřídit Obama, je podle něj pojistkou před nezodpovědností BP.
Šéf sněmovního výboru pro energii a obchod demokrat Henry Waxman v úvodu dnešního slyšení s Haywardem petrochemickou společnost ostře kritizoval. Firma se podle něj měla starat o bezpečnost, místo toho ale extrémně riskovala. "Šetřili jste, kde to šlo, a nyní platí celé pobřeží Mexického zálivu," uvedl.
Chování BP před havárií pak označil za samolibé. Podle něj byla firma hluchá k hrozbám a projevila "stejnou netečnost k riziku, jaká způsobila kolaps Wall Streetu".
Hayward zatím na dnešním slyšení nepromluvil. V připraveném prohlášení nicméně uvedl, že firma katastrofy v zálivu i životů 11 lidí, kteří při ní zemřeli, hluboce lituje a že udělá všechno, co je v jejích silách, aby únik zastavila a pomohla obnovit zasaženou oblast. Zdůraznil nicméně, že záchranné práce v tak velké hloubce, jako je porušený vrt, dosud nikdo nedělal.
Ropa uniká do Mexického zálivu po havárii na plošině Deepwater Horizon již téměř 60 dní. Společnosti BP se v poslední době daří část suroviny zachycovat, nicméně zcela by podle současných odhadů mohla únik zastavit až na konci léta. Náprava škod na životním prostředí ale potrvá roky.
Foto: ČTK/AP