Robot-zabiják zlikvidoval vraha policistů. Je to etické?

Zahraničí
8. 7. 2016 19:45
Policisté Dallasu při pátečním zásahu.
Policisté Dallasu při pátečním zásahu.

Policie v Dallasu se stala zřejmě prvním policejním útvarem ve Spojených státech, který s pomocí robota usmrtil útočníka. Shoduje se na tom několik expertů. Jeden z nich, Peter Singer z analytické organizace New America, nicméně upozornil, že podobnou taktiku používali američtí vojáci v Iráku proti povstalcům. Televize NBC News nevylučuje, že nasazení robota k zabití střelce může vyvolat diskuzi o etických a právních otázkách.

O tom, že policisté v Dallasu použili možná vůbec poprvé v USA robota k usmrcení, napsala na twitteru například profesorka práv z Kalifornské univerzity Elizabeth Johová. Stejný názor zastává i Singer, který připomněl, že ve své knize Wired for War (Připojen do války) z roku 2009 píše o podobné taktice amerických vojáků v Iráku. V knize se odvolává na svědectví jednoho z vojáků, podle kterého robot odpaloval proti útočníkům protipěchotní miny.

Nynější zásah v Dallasu může vyvolat otázky, jak bude policie roboty v budoucnu používat. Policie uvedla, že toto bylo jediné možné řešení, jak útočníka zlikvidovat bez ohrožení dalších policistů. Za policii se již postavil odborník na policejní právo Seth Stoughton.

"Pokud někdo začne na policii střílet, tak ta tím, obecně řečeno, získává svolení k tomu, aby proti této hrozbě zasáhla opětováním palby, útočníka pobodala či přejela vozem," řekl Stoughton. "Jakmile je použití smrticí síly ospravedlněno, pak metoda, jak se tak učiní, není podle mého názoru právně relevantní," dodal.

Kdo byl střelec z Dallasu

Zabitý muž, kterého policie identifikovala jako 25letého Micaha Xaviera Johnsona, před smrtí tvrdil, že nepatří k žádné skupině a že útočil sám. Jeho motiv byl zřejmě rasový. Zabíjet chtěl podle svých slov především bílé policisty. Bilance útoku je pět mrtvých policistů a devět raněných osob, z toho dva civilisté.

V několikahodinovém rozhovoru s policejním vyjednavačem střelec mimo jiné uvedl, že je naštvaný policejním násilím vůči příslušníkům černošské komunity v USA, a chce proto zabíjet bělochy, hlavně příslušníky policie.

Johnson žil v oblasti Dallasu, neměl vazby na žádné teroristické hnutí a neměl ani záznam v trestním rejstříku. Podle AP policisté skončili domovní prohlídku v útočníkově bytě, odkud odnesli několik tašek s důkazním materiálem.

 

Americká armáda uvedla, že Johnson šest let do loňského dubna sloužil v armádě a dosáhl hodnosti vojína první třídy (četař v české armádě), umístěn byl u ženijní brigády v Texasu. Od listopadu 2013 do července 2014 byl nasazen v Afghánistánu.

 

AMATÉRSKÝ VIDEOZÁZNAM PŘESTŘELKY. VAROVÁNÍ - ZÁBĚRY JSOU DRASTICKÉ

  

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA, Youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ