V Mexickém zálivu u pobřeží amerického státu Louisiana, kde se potopila těžební plošina, vznikla velká ropná skvrna. Plošina explodovala před pár dny a dosud se nepodařilo najít ani 11 dělníků, kteří se od výbuchu pohřešují.
Záchranáři sice objevili na moři dva záchranné čluny, které patřily k těžební plošině, oba však byly prázdné. Jinak na moři není žádná stopa po pohřešovaných. "Domníváme se, že asi pracovali blízko místa výbuchu," řekl CNN louisianský guvernér Bobby Jindal. Záchranáři sice pátrání ještě nevzdali, nalezení živých dělníků ale podle nich není pravděpodobné.
V okamžiku výbuchu bylo na těžební plošině 126 dělníků. Sedmnáct bylo při výbuchu zraněno a vrtulník je dopravil do nemocnice. Čtyři zůstávají ve vážném stavu. Přibližně stovka dělníků se ve středu dostala na pobřeží v záchranných člunech.
Na místě plošiny se vytvořila ropná skvrna o délce osmi kilometrů a šířce jednoho a půl kilometru. Podle amerických expertů hrozí, že z potopené plošiny může vytékat přes milion litrů ropy denně. K vrtu, který plošina vyhloubila, nyní míří automatická ponorka, aby zjistila, kolik ropy z něj uniká a zda je možné ho uzavřít.
K ropné skvrně zamířily lodě pobřežní stráže s nornými stěnami, které mají zabránit rozšíření skvrny. Američané se také chystají postříkat skvrnu chemikáliemi, které by přispěly k jejímu rychlejšímu rozptýlení a snížily riziko, které by ropa představovala pro životní prostředí, kdyby dosáhla pobřeží.
Záchranáři se do posledních chvil snažili napumpovat do nitra ropné plošiny vodu, aby ji udrželi na hladině. Jejich úsilí bylo neúspěšné; ještě ve čtvrtek se zevnitř ozvalo několik výbuchů.
Příčiny výbuchu dosud nejsou přesně známy. Podle společnosti Transocean, která plošinu provozovala, ale neštěstí mohl způsobit náhlý přetlak ropy, která vystoupala z vrtu a na plošině vzplanula. K podobným událostem na těžebních plošinách čas od času dochází, obvykle se ale podaří zabránit explozi díky uzavření bezpečnostních ventilů.
Foto: ČTK/AP