Dusno kolem prezidenta
Ruská kompra na Donalda Trumpa. Co zatím (ne)víme
11.01.2017 17:26 Původní zpráva Aktualizováno 11.01. 18:07
Aféra kolem údajných kompromitujících materiálů, kterými má na nového amerického prezidenta Donalda Trumpa disponovat ruská tajná služba FSB, začala ihned hýbat světovým děním. Ještě před svým uvedením do úřadu musí Trump čelit těžkému kalibru pro něj očerňujících informací. Nabízí se otázky, co bude následovat dál. Jak si Trump povede během svého působení v úřadě. Jak ho nyní po zveřejnění "výbušných" informací vnímají běžní Američané? Objem informací, které je možné na internetu ohledně této záležitosti nalézt je obrovský. Server Mic.com přináší přehled toho, co zatím víme i toho, co bychom měli zjistit. Budoucí americký prezident se na středeční tiskové konferenci vyjádřil i k hackerským útokům během voleb. Připustil, že za nimi stojí Moskva.
Podle několika zpravodajských serverů se americké tajné služby zabývají tvrzením, že ruští špioni disponují citlivými informacemi na Donalda Trumpa, které by mohly být použity k vydírání nového amerického prezidenta.
Co víme
Žádná z uvedených tvrzení zatím nebyla potvrzena. Američtí zpravodajci, ale mají za to, že zdroj, od kterého údaje pochází - bývalý britský agent - je dostatečně důvěryhodný. Dokumenty byly poprvé zveřejněny týden před americkými volbami. Představitelé amerických tajných služeb tehdy Trumpovi a dosluhujícímu prezidentovi Obamovi ukázali dvě synoptické stránky, obsahující informace a tvrzení o Trumpovi, které údajně mají ruské tajné služby k dispozici.
V dokumentech prý stojí, že již během Trumpovy prezidentské kampaně docházelo k výměně informací mezi štábem realitního magnáta a ruskou vládou. FBI se zabývá tím, zda jsou dokumenty pravdivé.
Deník The Guardian napsal, že během léta 2016 požádala FBI o povolení monitorovat kontakty čtyř členů Trumpova volebního týmu a ruských představitelů. První žádost byla zamítnuta, ale druhé bylo v říjnu vyhověno.
Trump má na středu svolanou tiskovou konferenci. Zatím není jasné, jestli bude odpovídat na otázky. K událostem se vyjádřil na svém twitteru, když dokumenty označil za lživé a vymyšlené. Incident přirovnal k "honu na čarodějnice". Podobná tvrzení nabízí i Moskva, která dokumenty označila za "bulvární čtení".
Co nevíme
Neexistují žádné důkazy o tom, že by Trump v Rusku během svých dřívějších návštěv požadoval od prostitutek "zvláštní" sexuální služby. Rovněž nejsou žádné důkazy o tom, že by Trump byl již Ruskem vydírán, ani není jisté, že by Trump jednal podle pokynů Vladimira Putina.
Udělal něco Donald Trump špatně? A mohly jeho dřívější kroky ohrozit prezidentské působení? Odpovědi na tyto otázky jsou nejasné. Tvrzení mohou ukazovat na to, že Trump možná nemusí být úplně nezávislý. Trump podle dokumentů mohl být pod ruským vlivem roky. Pro tuto chvíli jde ale pouze o nepodložené informace o výbušná obvinění.
Co potřebujeme vědět
Komunikoval Donald Trump tajně s ruskou vládou?
Mají Rusové nějaký důkaz o Trumpových "perverzních" sexuálních potřebách, který by mohli použít k jeho vydírání?
Kdo je britský zpravodajec, který s informacemi přišel?
Pokud jsou tato obvinění částečně či úplně pravdivá, jak mohou ovlivnit Trumpův nárok na prezidentský úřad?
Jak dávno americké tajné služby znají obsah těchto dokumentů? Jak dlouho trvá vyšetřování?
Budou Trumpem navržení kandidáti do tajných služeb či prokuratury zahrnuti do vyšetřování?
Hackerské útoky
Trump připustil, že Rusko stálo za hackerskými útoky na USA během voleb, kterých se ale podle něj dopouštějí i jiné země, například Čína. Demokraté na rozdíl od republikánů podle něj nedostatečně chránili své servery před kybernetickými útoky.
Trumpova reakce na Twitteru:
Intelligence agencies should never have allowed this fake news to "leak" into the public. One last shot at me.Are we living in Nazi Germany?
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 11. ledna 2017
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.