Rusko a USA: Chceme <span>společně odzbrojovat</span>

Zahraničí
6. 3. 2009 21:17
Clintonová považuje krok za nový start vztahů mezi velmocemi.
Clintonová považuje krok za nový start vztahů mezi velmocemi.

Clintonová považuje krok za nový start vztahů mezi velmocemi.Rusko a USA budou spolupracovat na odzbrojení. Podle Clintonové se obě země dohodnou o nové smlouvě o omezení strategických zbraní do konce roku. Po jednání v Ženevě to prohlásili americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a její ruský protějšek Sergej Lavrov. Ten na sobotní konferenci naléhal na USA, aby ratifikovaly smlouvu zakazující jaderné testy pod povrchem země.

Clintonová schůzku označila za nový start vztahů mezi Washingtonem a Moskvou. Lavrov také vyjádřil názor, že se oběma zemím podaří najít společného jmenovatele ve věci protiraketové obrany. Podle něj se spolupráce obou mocností má týkat i zastavení šíření jaderných zbraní do Íránu a Severní Koreje.

Vyjednání smlouvy, která by nahradila pakt START I z roku 1991, jehož platnost letos vyprší, je pro Lavrova prioritou. Měla by podle něj zahrnovat jak zbraně, tak odpalovací systémy. Lavrov v projevu na konferenci o ozbrojení v Ženevě v sobotu také varoval před zbrojením ve vesmíru a naléhal na Obamu, aby ratifikoval smlouvu zakazující podzemní jaderné testy.

ČTĚTE TAKÉ: Clintonová: Ve vztazích s Ruskem je čas na nový začátek
                        Je Obamův "raketový" návrh známkou tání mezi velmocemi?
                        Těžký úkol pro Clintonovou: vyléčit vztahy s Ruskem  

Mluvčí ruského premiéra Vladimira Putina výsledky rozhovorů označil ze "velmi pozitivní signály" od nové americké administrativy. Moskva prý ale nadále trvá na zrušení amerického plánu vybudovat protiraketový štít v Česku a v Polsku. Ten se stal hlavním bodem sváru mezi Moskvou a Washingtonem. USA v posledních týdnech naznačily, že by své záměry mohly přehodnotit, pokud opadne nebezpečí jaderného útoku z Íránu.

Nová smlouva do konce roku?

O perspektivách spolupráce Clintonová hovořila i se Schwarzenbergem.Moskva a Washington "jsou s to najít společného jmenovatele (...), pokud jde o problematiku strategických útočných zbraní a protiraketové obrany", řekl Lavrov.

Ministr také řekl, že dodávky ruských zbraní Íránu jsou v souladu s mezinárodním právem a že jde o "nedestabilizující, obranné zbraně".

"Toto je nový start nejen ke zlepšení našich bilaterálních vztahů, ale k vedení světa v důležitých oblastech," zhodnotila schůzku Clintonová, přičemž zdůraznila otázky jaderných zbraní a atomové bezpečnosti. Obnovení vzájemných vztahů, které narušil také loňský rusko-gruzínský konflikt, si podle ministryně nicméně vyžádá nějaký čas a bude potřebovat větší důvěru a předvídatelnost.

ČTĚTE TAKÉ: Bílý dům potvrdil, že Obama přijede do Prahy v dubnu
                        Pražská ODS proti Bémovi: My se na Obamu těšíme

Lavrov řekl, že by bylo přehnané říci, že se s Clintonovou shodli na všem, ale že se dohodli, že i o těch otázkách, kde se jejich názory rozcházejí, budou Moskva a Washington jednat partnersky a otevřeně. Vztahům mezi oběma zeměmi se teď podle něho dostává "nové šance".

USA a Rusko spolu budou spolupracovat na odzbrojení.Nová dohoda o omezení strategických zbraní mezi USA a Ruskem by podle Clintonové měla být dojednána do konce letošního roku, kdy vyprší ta stávající z roku 1991. Ministryně očekává, že prezidenti obou zemí v nejbližších týdnech pověří své vyjednávače, aby smlouvu dokončili. Také Lavrov čeká, že dokument bude hotov včas.

Na pořadu jednání byla i příprava schůzky prezidentů obou zemí Dmitrije Medveděva a Baracka Obamy, která se uskuteční příští měsíc v Londýně.

Mezi záležitosti, v nichž se oba ministři neshodli, patřila situace v Gruzii a v Kosovu.

Clintonové malé faux pas

O symbolické restartování vztahů se Clintonová pokusila už na počátku schůzky a způsobila tak podle malé diplomatické faux pas.

Dárek pro Lavrova způsobil Clintonové malé faux pas.Svému protějšku věnovala žlutou krabičku s červeným tlačítkem a nápisy "reset" a "peregruzka". Lavrov ji ale upozornil, že ruské peregruzka neznamená znovu nastartování (perezagruzka), nýbrž přetížení. Oba politici nakonec tuto chybu v překladu přešli s humorem a tlačítko společně zmáčkli.

Dárek měl připomenout nedávné vyjádření amerického viceprezidenta na mnichovské bezpečnostní konferenci, kde Joe Biden prohlásil, že nová administrativa Baracka Obamy bude chtít znovu nastartovat vztahy s Moskvou.

O perspektivách americko-ruské spolupráce mluvila Clintonová také dnes v Bruselu s představiteli EU. Jako možné příklady kooperace uvedla společný výzkum a vývoj a protiraketovou obranu, která ale podle ní musí být funkční a ekonomicky efektivní.

Foto: Reuters
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ