Flynnova rezignace
"Rusofobií se nakazila celá americká vláda odshora dolů!"
14.02.2017 10:15 Aktualizováno 14.02. 11:26
Vlivní ruští poslanci neskrývají nelibost nad oznámenou rezignací Michaela Flynna, hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu. Podle šéfa zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova může Flynnův osud svědčit o tom, že "se rusofobií nakazila celá americká vláda odshora až dolů". Kreml Flynnův odchod odmítl oficiálně komentovat.
Poradce, který byl ve funkci méně než měsíc, se postu vzdal kvůli svým stykům s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem a "nepřesným" informacím, které o těchto kontaktech poskytl viceprezidentu Mikeovi Penceovi. S Kisljakem údajně Flynn hovořil o protiruských sankcích, a to ještě před listopadovými prezidentskými volbami, tedy za vlády Baracka Obamy.
Anketa:
Je pro Česko dobrou zprávou, že byl prezidentem USA zvolen Donald Trump?
-
Ano. 55 %
-
Ne. 27 %
-
Je mi to jedno. 19 %
Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov označil Flynnův odchod za vnitřní záležitost USA a prohlásil, že Rusko nebude jeho osud v žádném případě komentovat. Odmítl rovněž odpovědět na otázku, zda tématem Flynnových kontaktů s Kisljakem byly protiruské sankce.
Mluvčí se vyhnul i odpovědi na otázku o vztazích Ruska a USA po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu. "Hovořit o tom nyní je předčasné," řekl.
Podle poslance Kosačova není Flynn žádným nadšeným stoupencem Moskvy, aby "na rozdíl od mnoha ostatních amerických politiků byl otevřen dialogu s Ruskem". "Vyhnat poradce pro národní bezpečnost za kontakty s ruským velvyslancem, které jsou součástí běžné diplomatické praxe, to už ani není paranoidní, je to něco daleko horšího," napsal Kosačov na Facebooku.
Americký prezident Donald Trump podle něj "buď nenašel samostatnost, kterou hledá, a byl v důsledku toho zahnán - ne bezúspěšně - do slepé uličky, nebo už se rusofobií nakazila nová vláda odshora až dolů," soudí ruský poslanec.
Jeho kolega z dolní komory Leonid Sluckij zastává názor, že Flynn byl k sepsání rezignačního dopisu přinucen lidmi, kteří chtějí poškodit rusko-americké vztahy. "Terčem jsou vztahy Ruska a USA a důvěryhodnost nové americké vlády," řekl Sluckij agentuře RIA Novosti.
Politolog Vladimir Baťuk z vlivného ruského Ústavu USA a Kanady agentuře RIA Novosti řekl, že Flynnovo jednání bylo neprofesionální, pokud o svých kontaktech s Kisljakem neinformoval nadřízené. Flynn byl podle něj klíčovou figurou vlády a jeho nekompetentní a nedisciplinované jednání je tvrdým úderem pro prestiž Trumpovy vlády.
"Je to i úder proti rusko-americkým vztahům. Moskva teď bude daleko méně důvěřovat nové vládě (USA) a její schopnosti vést důvěrná jednání o citlivých mezinárodních otázkách a o dvoustranných stycích," je přesvědčen Baťuk. "Skutečnost, že si Trump vybírá lidi, kteří ne zcela pochopili svou úřední povinnost a podstatu státní služby, je pochopitelně i pohromou pro (amerického) prezidenta," řekl politolog.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.