Sankce Kuby k ničemu nevedly, říká Obama před návštěvou

Zahraničí
18. 3. 2016 11:24
Raúl Castro a Barack Obama.
Raúl Castro a Barack Obama.

Potvrdit zlepšování vzájemných vztahů mezi Spojenými státy a Kubou má historická návštěva Baracka Obamy v Havaně, na kterou odjíždí jako teprve druhý úřadující americký prezident tuto neděli. Třídenní cesta, při níž se setká s kubánským vůdcem Raúlem Castrem i zástupci tamní potlačované opozice, bude příležitostí pro posílení amerických investic na komunisty ovládaném ostrově či pro další uvolnění podmínek pro americké turisty. Kubánské vedení očekává, že se Obama vysloví pro zrušení letitého obchodního embarga.

Šéf Bílého domu dorazí do Havany v doprovodu své ženy Michelle a obou dcer v neděli odpoledne místního času. První den má na programu návštěvu starého města a havanské katedrály, kde se setká s kardinálem Jaimem Ortegou, který se stejně jako papež významně zasadil o předloňské zahájení sbližovacích jednání mezi vůdci obou zemí. V pondělí se pak sejde s Castrem a poté se zúčastní setkání amerických a kubánských podnikatelských špiček. V úterý pronese projev v budově havanského Velkého divadla, který se podle Washingtonu bude přenášet po celé Kubě. Na závěr návštěvy ostrova se sejde s představiteli potlačované kubánské občanské společnosti a protirežimními aktivisty.

Obamova vláda loni obnovila plné diplomatické styky mezi oběma zeměmi znepřátelenými více než půl století, umožnila americkým firmám podnikat na Kubě v řadě odvětví a povolila dovoz některého zboží od kubánských výrobců. Tento týden pak Washington v rámci vstřícného gesta před návštěvou například umožnil individuální "vzdělávací" cesty Američanů na Kubu či zpřístupnil služby amerických bank Kubáncům.

Bílý dům se těmito opatřeními pokouší částečně zmírnit trvající obchodní embargo, jehož zrušení je hlavním požadavkem Havany. Očekává se, že Obama během návštěvy již poněkolikáté vyzve Kongres, který má v moci embargo zrušit, aby tak učinil. Republikánská většina zákonodárců je však proti, dokud komunistický režim nepřikročí k podstatným demokratizačním změnám.

Pravice vyčítá prezidentovi, že za americké ústupky nedostává od Castra a jeho režimu takřka nic. Kromě propuštění několika desítek politických vězňů neučinila Havana žádné viditelné vstřícné kroky a režim stále potlačuje svobodu projevu a neumožňuje svobodné fungování opozice.

"Tohle není záležitost ústupků. V této věci jde o to, abychom mohli přímo ovlivnit životy běžných Kubánců," pronesl před cestou Obama v rozhovoru se španělskojazyčnou mutací televize CNN. Napravit vztahy s Kubou se prý rozhodl proto, že půl století politiky izolace vedlo jen ke špatným výsledkům a otevřenost by podlě něho mohla změnit poměry na ostrově zvenčí.

Reklamní transparenty na Kubě upozorňují na návštěvu Baracka Obamy.

Obamův úřad dal před cestou najevo, že na rozdíl od papeže Františka, který na Kubu zavítal loni, se prezident nehodlá sejít s vůdcem komunistického převratu a dlouholetým vládcem země Fidelem Castrem, který se přímo nezapojuje do politického života země.

Obamova návštěva na Kubě, kam dorazí jako první úřadující hlava státu od cesty Calvina Coolidge v roce 1928, by podle analytiků měla stvrdit proces sbližování obou zemí tak, aby jej ani případný republikánský prezident nemohl po lednovém nástupu do funkce zvrátit.

Obamu budou na cestě doprovázet dvě desítky amerických zákonodárců a během návštěvy dojde i na řadu obchodních jednání zástupců amerických firem. Z jejich řad by měly vzejít některé dohody o obchodní spolupráci, jejichž oznámení během návštěvy se očekává. Podle listu The Wall Street Journal jsou například těsně před uzavřením velkých kontraktů americký telekomunikační gigant AT&T či hotelový řetězec Marriott.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Ramon Espinosa/Pablo Martinez Monsivais

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ