Schůzka <span>Obama - Netanjahu</span> bez průlomu

Zahraničí
18. 5. 2009 21:35
Obama a Netanjahu. Přátelský tón, ale tvrdě k věci.
Obama a Netanjahu. Přátelský tón, ale tvrdě k věci.

Obama a Netanjahu. Přátelský tón, ale tvrdě k věci.Spojené státy jsou nadále vázány plánem vyřešit blízkovýchodní konflikt cestou sousedské mírové existence dvou nezávislých států, izraelského a palestinského. Po dnešním setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem to novinářům v Oválné pracovně Bílého domu řekl americký prezident Barack Obama.

Vyzval také Izrael k zastavení kolonizace palestinských území s poukazem na to, že ho k tomu zavazuje mírový plán zvaný cestovní mapa z roku 2003.

Netanjahu k tomu řekl, že Izrael nechce vládnout Palestincům, ti by si prý měli vládnout sami, nezmínil se ale o nezávislém palestinském státě, informovala agentura Reuters. Prohlásil nicméně, že je připraven zahájit okamžitě mírová jednání, Palestinci však musejí uznat Izrael jako židovský stát.

První osobní setkání obou státníků poté, co se letos ujali svých úřadů, podle dostupných informací zřejmě žádnou významnější změnu v postojích obou stran nepřinesla. Agentury přitom předem označovaly jejich schůzku za klíčovou pro pokračování mírových snah na Blízkém východě a vztahy mezi Spojenými státy a Izraelem.

Palestinská samospráva v první reakci označila Obamovy výroky za "povzbudivé". Netanjahuovo vyjádření bylo naproti tomu "zklamáním", řekl podle agenturních citací blízký poradce šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse Nabíl abú Rudajná.

Druhým hlavním tématem Obamova setkání s Netanjahuem byla otázka přístupu k Íránu v souvislosti s jeho kontroverzním jaderným programem. Oba politici shodně zdůraznili, že Írán se v žádném případě nesmí stát jadernou mocností.

Obama po setkání, které se protáhlo značně za plánované dvě hodiny, řekl, že nevidí důvod stanovit uměle nějaký konečný termín pro diplomacii s Teheránem. USA by však podle něj rády viděly pokrok v otázce Íránu do konce letošního roku.

Jak řekl, počítá s novými jednáními mezinárodního společenství s íránským vedením po červnových prezidentských volbách v Íránu a s výsledky do konce roku. Spojené státy chtějí podle Obamy přivést Írán do mezinárodního společenství, "nebudeme ale jednat věčně", ujistil Obama.

Zároveň řekl, že nevylučuje "sérii kroků" proti Íránu, včetně sankcí, jestliže Teherán bude ve svém jaderném programu pokračovat.

Ohledně řešení dvěma státy je zatím pokrok blokován, uvedl Obama.USA jsou pro vytvoření zcela nezávislého palestinského státu v sousedství Izraele, což bylo po léta hlavním základem americké politiky. Netanjahu se ale od svého nástupu do čela nové izraelské vlády ještě k tomuto cíli otevřeně nepřihlásil.

Obama dnes otevřeně zdůraznil, že je důležité, aby se Netanjahu vrátil k jednacímu stolu s Palestinci.

"Pokrok na této frontě se, jak jsme viděli, zastavil a já jsem premiérovi (Netanjahuovi) naznačil, že má historickou příležitost během svého funkčního období tuto záležitost výrazně rozhýbat," řekl Obama. "To znamená, že všechny zapojené strany musejí brát vážně závazky, s nimiž už dříve souhlasily."

V otázce Íránu Netanjahu požaduje rychlé a rázné řešení hrozby, kterou podle něj představuje pro Izrael íránský jaderný program. Washington ale od lednového nástupu Obamy do Bílého domu prosazuje novou otevřenost vůči Teheránu, kterému prezident nabídl dialog.

Mnozí Izraelci pohlížejí na Obamovo snažení ovlivnit postoj Íránu diplomatickou cestou skepticky. Obama dnes důrazně poukázal na to, že snahy jeho předchůdce George Bushe Írán izolovat selhaly, "takže se na to pokusíme jít poněkud jinak".

Foto: Reuters a ČTK/AP
  

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ