Někteří příslušníci americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) jednali nad rámec vyšetřovacích pravidel, což je politováníhodné. Řekl to šéf CIA John Brennan v reakci na kritiku brutálních výslechových metod, které podle zprávy vyšetřovacího výboru amerického Senátu tajná služba používala vůči lidem podezřelým z terorismu. CIA zároveň podle Brennana přijala taková opatření, aby se přehnané metody výslechů zadržených lidí neopakovaly.
CIA neklamala prezidenta ani veřejnost úmyslně, prohlásil Brennan ve Washingtonu na tiskové konferenci. Vystoupení šéfa CIA nejsou před zástupci médií obvyklá.
"Nebyli jsme připraveni. Měli jsme málo zkušeností se zadržováním vězňů a málo agentů bylo vyškoleno k výslechům," připustil tento bývalý špion, který byl léta v první linii boje proti mezinárodní teroristické síti Al-Káida a začátkem letošního roku stanul v čele CIA.
Brennan svů úřad obhajoval. Zdůraznil, že nepovolených technik při výsleších použil jen malý počet příslušníků CIA a že "drtivá většina" příslušníků zapojená do programu výslechů postupovala v souladu s právem a dalšími předpisy.
Nadále je přesvědčen, že od zadržených, které Američané podrobili tvrdším výslechovým technikám, úřady získaly užitečné informace. CIA podle něj "udělala spoustu věcí správně" v době, kdy neexistovaly v boji proti terorismu snadné odpovědi.
Závěrem úterní zprávy senátního výboru je přitom konstatování, že navzdory mučení zadržených během vlády exprezidenta George Bushe mladšího (Bush vládl 2001-2009) se CIA nepodařilo zmařit všechna následující spiknutí.
Šéf CIA dnes také fakticky odmítl pojem "mučení" používaný v souvislosti s některými drsnými výslechy. "Nechávám na jiných, aby pojmenovali tyto aktivity," řekl s tím, že v mnoha rovinách se CIA pohybovala v "neznámých vodách".
Brennan zároveň připomněl hrůzné teroristické útoky proti Spojeným státům z 11. září 2001, odhodlanost CIA zabránit dalším útokům a skutečnost, že příslušníci jeho zpravodajské služby jako první bojovali a umírali ve válce v Afghánistánu.
Americký prezident Barack Obama se ve středu distancoval od metod CIA, mezi něž při shromažďování zpravodajských informací patřily i brutální výslechy. Připomněl, že tyto sporné techniky zakázal krátce po svém nástupu do prezidentského úřadu v roce 2009. Podle něj některé z popsaných metod výslechů, které se využívaly za vlády jeho republikánského předchůdce George Bushe mladšího, byly mučením.
Bývalí šéfové CIA a republikánští představitelé trvají na tom, že brutální výslechy pomohly například vystopovat vůdce al-Kajdy Usámu bin Ládina a zmařit mimo jiné atentát na západním pobřeží USA.