Senát podpořil Obamovu reformu zdravotnictví
21.12.2009 12:27
Americký prezident investoval do reformy zdravotnictví značný politický kapitál. Nyní se zdá, že by mohla projít oběma komorami. Od původního návrhu se značně odlišuje, i tak jde o největší změnu od roku 1965.
Americký Senát podpořil reformu zdravotnictví amerického prezidenta Baracka Obamy. Demokratickým senátorům se v prvním ze tří procedurálních hlasování podařilo shromáždit potřebných 60 hlasů. Návrh by mohl být schválen do Vánoc.
Při hlasování, které je prvním ze tří kroků k finálnímu schválení reformy v Senátu, prošla předloha potřebnou většinou 60 ku 40 hlasům. Demokraté potřebovali podporu všech 60 nerepublikánských poslanců ze stočlenného Senátu pro odvrácení obávaných obstrukcí ze strany opozičních republikánů.
ČTĚTE TAKÉ: Lieberman útočí na Obamovu zdravotní reformu
Přestože se návrh od původního znění, které obsahovalo možnost veřejného pojištění, značně odchýlil, jde o největší zásah do amerického zdravotního systému od roku 1965, kdy byl zaveden program Medicare. Reformu doprovázejí vyostřené debaty a kromě republikánů byli jejími odpůrci donedávna i takzvaní umírnění demokraté.
Demokratům se podařilo přesvědčit dostatek zákonodárců již v sobotu. Tehdy ustoupili dva konzervativněji ladění senátoři Ben Nelson a bývalý demokrat, nyní nezávislý senátor Joseph Lieberman. Nelson požadoval, aby federální fondy nebyly používány na financování potratů. A také chtěl více peněz pro svůj domovský stát Nebrasku. Konkrétně si vyjednal, že z federálních peněz budou po roce 2016 hrazeny zvýšené výdaje Nebrasky na pojištění. Žádný jiný stát podobnou výhodu nemá.
Pokud Senát reformu schválí, bude její text muset být doladěn podle verze, kterou v listopadu schválila sněmovna. Finální text musejí poté schválit obě komory parlamentu předtím, než doputuje k podepsání prezidentovi.
ČTĚTE TAKÉ: Obama: Reforma zdravotnictví pomůže ekonomice
Obama, který již do reformy investoval značný politický kapitál, chce rozšířit počet pojištěných Američanů. Desítky milionů z nich totiž nyní nemají přístup ke zdravotní péči. Důvodem reformy je podle šéfa Bílého domu neudržitelnost současného způsobu financování amerického zdravotnictví.
Původní návrh obsahoval možnost veřejného pojištění, které mělo konkurovat komerčnímu a v konečném důsledku snížit ceny na trhu. Pro umírněné demokraty však byl takový záměr kvůli údajné nákladnosti neprůchodný. V Senátu neprošel ani návrh, aby bylo možné do USA dovážet levnější léky ze zahraničí, což mělo snížit jejich ceny. Stejná léčiva ze stejných továren jsou totiž v USA často několikanásobně dražší než v Kanadě či Evropě.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.