Série skandálních selhání agentů střežících prezidenta Spojených států poodhalila poměry v amerických tajných službách.
První dáma Ameriky se v největším ze sálů Bílého domu sloužícím k pořádání státních banketů objevila v dlouhých šatech bez rukávů, barvy námořní modře. Princetonská socioložka a harvardská právnička Michelle Obamovová (50) ve druhém říjnovém týdnu podnikla další krok v tvorbě mýtu živoucí vzorkovnice na vystupování emancipované ženy.
Za velké mediální pozornosti už udělovala lekce z chování pokrokové matky v rodině špičkového politika ("děti především"), radila, jak žít zdravě v pohybu a bez sladkostí (odnesl to šéfkuchař Bílého domu Bill Yosses) a také jak dát najevo, když se s manželem hluboce nesouhlasí ("netahej mne do své politiky").
Guthovský seriál po americku rozšířila lekce z oblékání. "Přijde-li řeč na módní průmysl, lidé si velmi často myslí, že se týká přehlídek a rudých koberců a otázky, kdo byl nejlépe oblečen, nebo toho, zda známí lidé měli ke svým botám ten správný opasek," přečetla studentům a návrhářům lekce z praktické módy ze svých poznámek Obamová.
Reportéra listu The Washington Post zaujalo též odhalení paní prezidentové, že "móda souvisí především s nadšením a tvořivostí jako hudba nebo tanec nebo poezie". Obamová předložila 150 účastníkům exkluzivního workshopu zajímavá čísla: loni prý Američané utratili 350 miliard dolarů za oděvy a obuv a v oděvním a obuvním průmyslu a obchodu pracuje 1,4 milionu lidí.
Šatičky a fundamentalisté
Nedivme se tedy, uvažovala Obamová, že je to "pro tolik lidí v celé zemi výzva a že to je životní povolání, jímž lidé živí své rodiny". Aby bylo vidět, že jí na rozvoji tak navýsost mírového odvětví záleží, přišla v šatech navržených studentkou Natalyou Kovalovou z New Yorku, vítězky návrhářské soutěže.
Bílý dům ovšem nezastřešuje pouze budoáry. V jisté jeho části sídlí rovněž hlava vojenské megamoci a prezident Spojených států se starostmi společensky odlišnými. Podle švédského institutu SIPRI zabývajícího se vojenstvím vydávají Američané na obranu jen zhruba dvakrát tolik, kolik na módu. Tolik krejčových, ševců, prodavačů a návrhářů, kolik uvedla Obamová, tolik Američanů aktivně slouží ve všech armádních složkách.
Před listopadovými kongresovými "půlkovými" a guvernérskými volbami není móda a výdaje na ni tématem. Republikáni hlodají demokraty odkazováním na podivnou bezpečnostní politiku Baracka Obamy (53), jeho váhavost na Předním východě a hlavně v podniku proti Islámskému státu (IS). "Co vlastně udělal proti tomu, aby IS nepodnikl nový útok na Spojené státy?" ptají se řečníci, "a je naše vojsko dobře vyzbrojeno a připraveno, nešetříme, kde nemáme?"
Ostře se do Obamy naváží plukovník námořní pěchoty v záloze Allen Weh (71), ucházející se o místo ve federálním senátu za Nové Mexiko. Zcela civilní manažer Thom Tillis (54) se o to pokouší ze Severní Karolíny a harvardský právník Tom Cotton (47), který sloužil v Iráku a Afghánistánu, se svým voličům v Arkansasu ukazuje v maskáčích.
Všichni odkazují na doporučení generálů, která nebral prezident příliš v potaz. Za něho námořnictvo a velitelství raketového nukleárního vojska vyšetřovaly řadu skandálů kolem korupce a zvlčilé služební morálky. Buď je to dobou, nebo nemá demokratický prezident a první z míšenců v čele Ameriky mezi vojáky respekt. Totéž asi platí rovněž pro okruh jeho osobní bezpečnosti.
CELÝ TEXT SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 20. ŘÍJNA 2014.