Nejméně do nedělního rána místního času (po půlnoci SEČ) budou východní pobřeží Spojených států sužovat přívaly mokrého, těžkého sněhu. Každou hodinu se sněhová pokrývka zvyšuje o pět centimetrů. Letiště zrušila lety, kostely bohoslužby a statisíce lidí jsou bez elektřiny. Oběti na životech jsou zatím hlášeny dvě.
Výrazně postižen je sněhovou kalamitou hlavně Washington. Na místním Dullesově letišti se pod tíhou sněhu propadla střecha jednoho z hangárů a poškodila několik soukromých letadel. U jedné z místních nemocnic vzplál sněhový pluh, oheň se dostal až do budovy a desítky pacientů musely být evakuovány.
Všechny linky washingtonského metra až na jedinou byly uzavřeny, metro nejezdí ani v nedalekém Baltimoru. Stojí vlaky i autobusy. Na celém východním pobřeží se mohutně solí, k dispozici jsou statisíce tun soli.
Podle Obamy "Snowmageddon"
Prezidentu Baracku Obamovi ovšem ani kalamita nezabránila pokračovat v plánovaném programu. Prezident si jen musel přesednout do velkého SUV s náhonem čtyř kol, aby mohl dorazit na schůzi Demokratické strany nedaleko od Bílého domu. V narážce na katastrofický biblický Armageddon označil v projevu dnešní řádění zimy za "snowmageddon".
Podle předpovědí kalamita hned tak neustane, nevylučuje se až rekordní nadílka přes 75 centimetrů. V Marylandu a Západní Virginii je nyní půlmetrová peřina, čtvrt metrů naměřili na zahradě Bílého domu. Lidé ve Washingtonu nevycházejí, čety s lopatami a technikou se snaží udržet průjezdné hlavní komunikace a volné vchody do vládních budov. Na nedělní provoz už ve Washingtonu rezignovali - cílem je odvrátit pondělní chaos.
Chtěli pomoct, zemřeli
Ve Virginii si nepříznivé počasí připsalo na konto již nejméně dva životy. Na kluzké dálnici na jihozápadě tohoto státu podle policejního sdělení zahynuli ve sněhové vánici dva lidé, otec a syn. Když zastavili, aby pomohli jinému řidiči, narazil do nich tahač s návěsem.
ČTĚTE TAKÉ: Zima opět udeří v plné síle. Vrátí se mrazy i sněžení
Sněhu je o třetinu víc než před týdnem
Mačkanice v supermarketech
Již v pátek se mnoho státních úřadů i škol ve Washingtonu uzavřelo dříve, aby se zaměstnanci mohli dostat domů před očekávanou sněhovou bouří. Lidé zaplnili supermarkety, aby se předzásobili na další dny potravinami a dalšími nezbytnostmi.
Sousední státy Virginie a Delaware již dopředu vyhlásily stav ohrožení a připravují bezpečnostní opatření. Ve státě Maryland vyhlásilo devět okresů kvůli sněhu kalamitní stav. Auta, která nemají zimní pneumatiky, nesmějí do odvolání kalamity na silnici.
Sněhokalypsa
Již krátce před Vánocemi postihla tuto oblast silná sněhová bouře, která přinesla místy až půl metru nového sněhu. Noviny a televize překřtily nekonečné vánice na "sněhokalypsu".
Doposud nejhorší sněhovou kalamitu však tamější obyvatelé prožili v roce 1922, kdy napadlo 71 centimetrů sněhu. Podle meteorologů je možné, že letošní zima tento rekord překoná.
Foto: ČTK/AP