Venezuelu trápí sucho a s ním související energetická krize. Ekonomika mezitím dále skomírá a problémy se zásobováním přetrvávají. Opozice se chce prezidenta Nicoláse Madura co nejdříve zbavit.
Socialistická Venezuela udělá na Prvního máje další krok do světlé budoucnosti - posune se v čase o půl hodiny dopředu. Madurova vláda tvrdí, že změna časového pásma zajistí úsporu energie, neboť večer se nebude tak dlouho svítit. "V zemi, kde je tak nízká nezaměstnanost a kde žije deset milionů studujících, přichází většina lidí domů za tmy," umně vysvětlil ministr pro školství a technologie Jorge Arreaza, manžel dcery někdejšího venezuelského vůdce Huga Cháveze.
V latinskoamerické zemi budou mít znovu stejný čas jako v Bolívii nebo na východě Kanady, tedy o čtyři hodiny méně než v Greenwichi. Skončil stav, který trval od roku 2007, kdy se Chávez rozhodl zemi obdařit vlastní zónou (používanou již v letech 1912 až 1965). Chtěl zajistit, aby děti nechodily do školy před rozedněním, a nabourat systém hodinových pásem, který byl podle něj dílem Američanů. "Je mi jedno, jestli mě budou považovat za blázna, nový čas bude," říkal tehdy. Teď aby se obracel v hrobě.
Změna časového pásma je jedním z řady kroků, kterými se Venezuela snaží vymanit z hluboké energetické krize. Její příčinou je obrovské sucho a závislost na vodních elektrárnách, které produkují více než dvě třetiny elektřiny. Venezuelské vlády je v povodí Orinoka začaly budovat v 60. letech, aby k výrobě energie nemusela být používána ropa a mohla jít na export.
Místo přehrady poušť
Největším vodním dílem je přehrada Guri na řece Caroni, patří s obvyklou plochou 4250 kilometrů čtverečních mezi nejrozsáhlejší umělé nádrže světa. Zdejší elektrárna nesoucí jméno Simóna Bolívara se může pochlubit instalovaným výkonem 10 235 MW a pokrývá asi 60 procent energetické poptávky země a zhruba tři čtvrtiny poptávky metropole Caracasu.
Za normálních okolností je hladina vody v přehradě 272 metrů nad mořem. Koncem dubna to podle státní energetické společnosti Corpoelec bylo 241 metrů. Za kritickou hodnotu, pod níž turbíny nemohou správně fungovat, se považuje 240 metrů...
* Čím mají ke zmírnění energetické krize přispět ženy?
* Co podle venezuelské vlády za problémy může?
* Jak se chce opozice zbavit Madura?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 2. KVĚTNA 2016.