Republikán Joe Barton z Texasu se společnosti BP rozhodně vyplatil. Za necelých třicet tisíc dolarů, které přispěla na jeho kampaň, dostala emotivní projev o vydírání. Ten odpoutal pozornost od vyhýbavého výkonu, který pečlivě připravený ředitel společnosti Tony Hayward předvedl před sněmovním výborem pro energii a obchod.
Barton prohlásil, že se "stydí za to, co se stalo v Bílém domě", označil dohodu mezi BP a vládou o založení kompenzačního fondu za vydírání a opřel se do údajné vládní šikany soukromého podniku. Jeho rozhořčení kolegové se na kongresmana okamžitě sesypali, a to i republikáni. Například Jeff Miller z Floridy požadoval okamžitou Bartonovu rezignaci.
ČTĚTE TAKÉ: Republikán tvrdí, že vláda kvůli skvrně vydírá BP
BP dá 20 miliard dolarů na škody po ropné skvrně
S bleskovým komentářem přišla předsedkyně sněmovny i Bílý dům. "Je ostuda, že Joe Barton má zřejmě větší starost o velké firmy, jež způsobily tuto pohromu, než o rybáře, majitele malých firem a lidi, jejichž životy tato destrukce zpustošila," uvedl prezidentův mluvčí Robert Gibbs.
Z titulků díky Bartonovým výrokům téměř zmizel uhýbavý výkon Tonyho Haywarda, který připomněl politiky zasažené vyšetřováním skandálů, od Nixona přes Clintona po Bushovy právníky, kteří vymysleli právní zdůvodnění mučení zajatců.
Ředitel společnosti, jejíž akcie klesají stejně rychle, jako ropa unikající z vrtu stoupá k hladině, očividně strávil mnoho a mnoho hodin s právníky a experty na vztahy s veřejností. Výsledkem byl dlouhý proud "nevím", "netuším" a "vyšetřování pokračuje".
"Nebyl jsem součástí rozhodovacího procesu, který se týkal tohoto vrtu," řekl Barton. "Neměl jsem žádné předchozí informace."
Variace na toto téma zahrnovaly také vysvětlení, že o vrtu bylo rozhodnuto předtím, než se Barton stal výkonným ředitelem, a že o problémech na plošině Deepwater Horizont absolutně nic nevěděl. Inženýři na nižších úrovních hierarchie společnosti ale o vrtu podle kongresmanů hovořili jako o noční můře.
Foto: ČTK/AP