Bill Clinton nepochybně patří v dějinách Spojených států k velmi významným osobnostem. Jeho éra v Bílém domě v letech 1993 až 2001 byla úspěšná a vyznačovala se zejména prosperitou Ameriky.
Jako 42. prezident se zasloužil o ekonomický růst země, střídavými úspěchy v politice, ale také se "proslavil" neblahým milostným skandálem, který málem pohřbil jeho kariéru prezidenta. Dodnes se tento poklesek bere jako temná skvrna na jeho osobě. Ale i přes tuto skutečnost je jeho úřadování v Bílém domě hodnoceno jako jedno z nejúspěšnějších v dějinách Spojených států.
I přesto, že bývalý prezident Ameriky 19. srpna oslaví sedmdesátiny, stále se politické kariéry nevzdal. V současné době totiž pomáhá s kampaní své manželce Hillary Clintonové, která je za demokratickou stranu kandidátkou na prezidentku. Pokud by byla jeho žena úspěšná a vyhrála by volby, Bill Clinton by si s ní prohodil roli. Získal by ve své politické kariéře zcela nové postavení, které většinou náleželo manželkám prezidentů, tedy místo prvního manžela.
Populární Clinton se za svého působení v Bílém domě, ale i mimo něj zasloužil o řadu významných činů. Například se zapojil do boje proti AIDS, založil nadaci pro boj s nemocemi a chudobou, po ničivém zemětřesení na Haiti v roce 2010 byl dokonce zvláštním vyslancem OSN, snažil se pomáhat druhým. Tak zná svět Billa Clintona.
Zdatný reformátor
Během své funkce se někdejší prezident snažil reformovat zaostalé školství, prosadil důchodovou reformu, vyrovnal státní rozpočet a při jeho úřadování dokonce i klesla nezaměstnanost. Zkrachovala však reforma zdravotnictví, na které pracoval tým jeho manželky.
Na základě jeho dřívějších úspěchů se nechala jeho žena Hillary slyšet, že pokud by byla ve volbách úspěšná, svému manželovi by dala na starost americké hospodářství. "Chci mu dát za úkol oživení ekonomiky, protože jsem přesvědčena, že on ví, jak na to," uvedla.
Mezi další úspěchy bývalého lídra Ameriky patří zahraniční politika. Během Clintonovy administrativy na postu prezidenta došlo k několika důležitým událostem, které nelze opominout. Především šlo o rozšíření NATO o tři postkomunistické země, úspěšné zklidnění vyhrocené situace v Severním Irsku, nebo také bombardování Iráku poté, co tato země odmítla spolupracovat se zbrojními inspektory.
Politik, který získal český Řád bílého lva, aktivně udržoval zahraniční vztahy s Českou republikou. Poprvé do Prahy zavítal v lednu roku 1994, aby vyřešil otázku dalších vztahů se zeměmi, které dříve patřily do sovětského bloku. Při návštěvě se seznámil s tehdejším prezidentem Václavem Havlem a mezi oběma vzniklo pevné přátelství. Dokazuje to i Clintonova účast na Havlově pohřbu v roce 2011 v katedrále sv. Víta. Oblibě se těšil i u mnoha Čechů, získal si je třeba svou bezprostředností a hrou na saxofon v Redutě.
Jsou však záležitosti, které Clinton vyřešit nedokázal. Za jeho velký neúspěch se považuje třeba nevydařené mírové jednání s Palestinou a Izraelem. Rovněž pokus chytit Usámu bin Ládina skončil nezdarem.
Dokonalý prezident? Nikoli
Obraz dokonalého prezidenta byl zničen v roce 1998. Najevo vyšla Clintonova milostná aféra se stážistkou z Bílého domu Monikou Lewinskou. Situace nebyla pro hlavu Ameriky vůbec příznivá, byl totiž obviněn z křivé přísahy a maření spravedlnosti. Došlo to tak daleko, že se Clinton stal druhým prezidentem v historii Spojených států, který byl podroben takzvanému impeachmentu.
Kvůli této události byl málem odvolán z úřadu, což se nakonec nestalo. Nicméně jeho pověst to velmi vážně pokazilo. Další aféra, se kterou byl Clinton spojen, je kauza Whitewater, v níž šlo o pozemkové a finanční machinace. Vše však nakonec ustál.
Chtěl být muzikantem
William Jefferson Clinton se narodil 19. srpna 1946 v arkansaském městečku Hope. Jeho otec zemřel při dopravní nehodě pár měsíců před jeho narozením. Když byly Clintonovi čtyři roky, jeho matka se vdala za obchodníka s auty Rogera Clintona, jehož jméno bývalý prezident Ameriky přijal.
V mládí byl bývalý prezident Ameriky velmi výborným studentem. Propadl hudbě, hrál v kapele a dokonce přemýšlel nad tím, že bude hudebníkem. Tyto úvahy vzaly zasvé, když se v roce 1963 coby sedmnáctiletý mladík dostal do Bílého domu a rukou mu potřásl sám John Fitzgerald Kennedy. Tento zážitek mu změnil celý jeho dosavadní život.
Jeho další kroky vedly za vzděláním. Vystudoval mezinárodní vztahy na Georgetownské univerzitě, titul z práva získal jak z Oxfordu, tak i z Yalu. Tam se poznal se svou budoucí manželkou Hillary, s níž se v roce 1975 oženil. O pět let později přivedli manželé Clintonovi na svět dceru Chelsea (36).
Své znalosti mohl zúročit už při své první příležitosti, kterou získal v roce 1972 při prezidentské kampani Texasana George McGoverna, která však nakonec byla neúspěšná. Hned po volbách tedy zamířil zpět do Arkansasu, kde se začal věnovat politice. V roce 1976 se stal ministrem spravedlnosti a o dva roky později byl zvolen na post guvernéra a v něm setrval s dvouletou pauzou až do zvolení prezidenta Spojených států.
Bill Clinton v roce 2004 prodělal operaci, při které mu lékaři museli voperovat čtyřnásobný by-pass. Při zotavování ze zákroku využil bývalý prezident Ameriky svůj volný čas k sepsání slavné publikace Můj život. V roce 2011 vydal další knihu, ale ta je o politice a má název Zpět do práce: Proč potřebujeme bystrou vládu pro silné hospodářství.
Bývalý lídr Ameriky je vášnivý čtenář, miluje golf a také se stal hrdým dědečkem dětí své dcery Charlotty a Aidana.