Policisté vyšetřující nedělní masakr v orlandském gay klubu, při kterém Omar Mateen zabil 49 lidí, dosud nezveřejnili motiv činu. Omarův otec Seddique vylučuje, že by za synovým útokem byl radikální islám. Jeden z Omarových známých řekl, že to může být problém se sexuální orientací, útočníka znal totiž jako častého návštěvníka tohoto podniku.
Ve čtvrtek je v Orlandu očekáván prezident Barack Obama, který chce osobně kondolovat pozůstalým. Soustrast Spojeným státům vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin; jeho mluvčí Dmitrij Peskov přitom označil za nepřijatelné homofobní komentáře některých Rusů.
Skutečnost, že Omar navštěvoval klub často, potvrdilo několik svědků. Podle médií přitom bydlel od podniku asi dvě hodiny jízdy autem. "Někdy šel do rohu, seděl sám a popíjel, jindy se opil tak, že byl hlučný a agresivní," řekl listu OS Ty Smith, který Mateena v klubu viděl prý nejméně v tuctu případů. Další ze svědků řekl, že s Omarem byl v kontaktu přes mobilní aplikaci pro homosexuály.
Jim Van Horn, který střelce z klubu znal, se domnívá, že Omar se neúspěšně snažil vyrovnat s vlastní homosexualitou, což vyústilo v krveprolití. Podle Van Horna tedy nevraždil pod vlivem radikálního islámu. To v rozhovorech s médii opakovaně vylučuje také útočníkův otec Seddique Mateen. Ten také řekl, že syn ho den před útokem navštívil, ale že si na jeho chování ničeho nevšiml.
Seddique po masakru zveřejnil na facebooku video, ve kterém vyjadřuje nad činem lítost a zároveň se podivuje nad tím, že se Omar rozhodl zakročit proti homosexuálům, neboť jejich potrestání je na Bohu a nikoli na jeho služebnících. Toto není jediný sporný komentář, který Omarův otec na internetu učinil. V minulosti vyvěsil na YouTube či facebooku řadu videí, ve kterém se obracel na prezidenta Baracka Obamu nebo chválil afghánské radikální hnutí Taliban.
Někteří Seddika označují za podivína, neboť na videích vystupoval jako významný afghánský činitel či jakýsi exilový prezident, kandidaturu na afghánskou hlavu státu dokonce loni ohlásil, ačkoli se prezident v jeho vlasti volil v roce 2014.
Americká média se také podrobně věnují nedělnímu policejnímu zásahu, který trval tři hodiny. Prvním, kdo se Omara pokusil zastavil, byl policista mimo službu Adam Gruler, který si v klubu přivydělává jako ostraha. S Omarem se dostal do přestřelky, ale musel ustoupit, neboť jeho palebné síle nedokázal čelit.
Krátce poté na místo přijela dvojice policistů, která s útočníkem rovněž bojovala. Následně se do akce vložila zásahová jednotka SWAT, která pomocí výbušnin a obrněného vozu prorazila do zdí budovy několik otvorů, aby mohli lidé utéct. Při zásahu policisté Omara zastřelili.