Dozvuky aféry
Svoboda v USA: izraelský špion Pollard propuštěn z vězení
28.07.2015 20:36
Američan Jonathan Pollard, který byl v roce 1987 odsouzen za špionáž pro Izrael na doživotí, bude letos v listopadu po 30 letech věznění podmínečně propuštěn. V úterý to ve Washingtonu oznámili jeho advokáti. Podle verdiktu příštích pět let musí Pollard v USA zůstat, případnou dřívější cestu do Izraele mu může povolit jen americký prezident.
Nyní šedesátiletý Pollard byl civilním zpravodajským analytikem amerického námořnictva a předal Izraeli tisíce tajných dokumentů. Rozsah materiálů, jež touto cestou Izraelci získali, nebyl dosud plně odhalen, ale mimo jiné šlo o americké údaje o dodávkách sovětských zbraní do Sýrie a Iráku, o syrských chemických zbraních a o pákistánské atomové bombě.
Aféra se stala jednou z nejnepříjemnějších a nejškodlivějších epizod v americko-izraelských vztazích. O osvobození Pollarda žádalo v minulosti Američany několik izraelských politiků, vždycky ale neúspěšně.
Pollard vyjde na svobodu 21. listopadu, oznámila americká komise pro podmínečná propuštění. V té době uplyne 30 let od jeho zatčení. Zadržen byl v listopadu 1985, když se neúspěšně pokusil získat azyl na izraelském velvyslanectví ve Washingtonu.
Americká média propuštění izraelského vyzvědače už o víkendu předpověděla s tím, že Washington se touto cestou může pokusit o nápravu pošramocených vztahů s Tel Avivem. Zatížila je nedávná dohoda západních mocností s Íránem o jeho jaderném programu, kterou Izrael označuje za strategickou chybu.
Podle amerických úřadů ale podmínečné Pollardovo propuštění se stavem vztahů mezi oběma zeměmi nesouvisí. Rozhodnutí komise bylo jednomyslné a "není spojeno s nedávným vývojem událostí na Blízkém východě," uvedla komise pro podmínečná propouštění.
Izrael v první reakci Pollardovo podmínečné propuštění přivítal. Izraelští vládní úředníci ale upozornili, že jejich odpor vůči jaderné dohodě s Teheránem tento krok neovlivní. Pollardovi stoupenci trvají na tom, že jeho trest byl příliš přísný. Argumentují tím, že Izrael je americkým spojencem a velká většina utajovaných skutečností, které Pollard vyzradil, nezpůsobila Washingtonu žádné škody a pro izraelské tajné služby nebyla novinkou. Jiní ale mají Pollarda za zrádce, který vyzrazením státních tajemství poškodil vlast.
Spekulace o možném Pollardově propuštění se objevily už loni. Vláda USA údajně zvažovala, že tímto krokem povzbudí izraelského spojence ke vstřícnému jednání s Palestinci. Mírové rozhovory nakonec zkolabovaly a Pollard zůstal ve vězení.
Pollard je vězněn v Severní Karolíně a v posledních letech si stěžuje na problémy se zdravím: trpí cukrovkou a vysokým krevním tlakem. Z federální věznice ve městě Butner vzkázal, že se "těší na shledání se svou milovanou manželkou Esther"
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.