Tak hodně na mizině je každý Američan

Zahraničí
4. 3. 2015 07:00
Dluhy na kreditkách (ilustrační foto).
Dluhy na kreditkách (ilustrační foto).

Masová média šíří často názor, že se ekonomika Spojených států v uplynulých letech mocně zotavila a zahojily se mnohé její rány z finanční krize roku 2008. Jeden jediný pohled na data ovšem stačí, abyste zjistili, že podobná povídání jsou čistou propagandou, píše německý ekonomický portál Finanzen 100.

Akciový trh v USA šplhá každý den do nových rekordních výšin. Hodně finančních profíků to interpretuje tak, že americké ekonomice se daří skvěle a že v příštích letech bude lokomotivou růstu světového hospodářství. Právě to se ale nestane.

Důvodem je, že mnoha Američanům sahá voda až po krk a dokonce i nejmenší neočekávané výdaje je staví před značné problémy.

Co se zdravotní reformou?Podle studie finanční servisní společnosti Bankrate se sídlem na Floridě má 24 procent Američanů vyšší dluhy na kreditních kartách, než kolik má našetřeno. Dalších 13 procent na tom není o mnoho lépe. Tato skupina sice nemá na kreditkách dluhy, ale její úspory se rovnají nule.

"Američané jsou finančně zcela nepřipraveni na případy nouze," prohlásil Greg McBride, analytik Bankrate.

V současné době žije od výplaty k výplatě 62 procent všech Američanů, pokračuje Finanzen 100.

Jeden článek v listu Wall Street Journall upozornil aktuálně na fakt, že jen 38 procent Američanů je schopno zaplatit účet za opravu ve výši 500 dolarů či za zásah lékařské pohotovosti 1000 dolarů, aniž by se museli uskrovnit někde jinde nebo se zadlužili.

Při společném výzkumu Princenton University a University of Chicago prohlásilo 40 procent Američanů, že v případě nouze nejsou schopni dát dohromady 2000 dolarů.

Studie Employee Benefit Research Institute, organizace podporující spoření zaměstnanců, uvádí, že finanční jmění 60 procent všech zaměstnanců je menší než 25 tisíc dolarů. Méně než jeden tisíc dolarů má 36 procent zaměstnanců.

Dospělí ve věku do 35 let mají kvótu úspor minus dvě procenta, stojí ve studii Moody's Analytics. Negativní kvóta úspor znamená, že spotřebitelé dělají nové dluhy. V neposlední řadě to podle expertů souvisí se zátěží úvěrů na studium.

Přes polovinu Američanů si nemůže dovolit dům, ve kterém žijí.Dům, ve kterém žijí, si nemůže dovolit 52 procent Američanů. Dle studie Hart Research Associates jde o tu část Američanů, kteří se v uplynulých třech letech museli alespoň jednou omezit, aby mohli zaplatit nájem nebo hypotéku.

Omezit se znamená vzít si druhý džob, ošidit šetření na stáří, snížit výdaje na zdraví nebo dělat více dluhů na kreditních kartách.

Méně než jeden ze šesti Američanů má v rezervě dost peněz, aby pokryl výdaje za šest měsíců.

Odhlédneme-li od výše uvedených cifer, je jinak v USA vše úžasné. A právě to ukáže příští krize, píše portál Finanzen 100.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ