Díra v kalifornském rozpočtu se stále zvětšuje. Guvernér Arnold Schwarzenegger vyčísluje deficit na 26,3 miliardy dolarů. Republikánský politik nyní sáhl k poslednímu možnému prostředku: vyhlásil v Kalifornii stav finanční nouze.
A jako první úsporné opatření poslal na nucenou dovolenou více než 200 tisíc státních zaměstnanců.
Arnold Schwarzenegger je pod velkým tlakem. Poslancům nařídil, aby do 45 dnů předložili nový rozpočet státu, který je počtem obyvatel na prvním místě v USA. Do června roku 2010 vyčíslil Schwarzenegger rozpočtový deficit na 26,3 miliardy dolarů.
Nehledě na neustávající jednání se poslancům kongresu v Sacramentu nepodařilo situaci vyřešit do 1. července, kdy začíná nový finanční rok.
„Jsem hrdý na Kalifornii, i když nyní máme krizi," prohlásil guvernér a bývalý akční hrdina filmového plátna. „Nikdo na nás nemůže ukazovat prstem, neboť ani dalších třicet (amerických) států ještě nemá se začátkem nového finančního roku rozpočet."
Guvernér parlamentu vytýká, že namísto rozhodné odpovědi na horentní deficit finanční krizi ještě zhoršuje. Sacramentský kongres ovládají demokraté, již se vzpírají Schwarzeneggerovým plánům škrtů.
„Když nic nepodnikneme, Kalifornii jednoduše dojdou peníze," varoval už začátkem června guvernér. Miliardy chce ušetřit hlavně v sociální oblasti zdravotnictví a vzdělávání.
Jako okamžité opatření nařídil ve středu více než 200 tisícům státních zaměstnanců neplacenou nucenou dovolenou. Vždy tři dny v měsíci nepůjdou do zaměstnání a nedostanou za ně nic zaplaceno. Guvernér rovněž plánuje, že stát vyrovná některé své závazky pomocí dluhopisů. K podobnému opatření sáhla Kalifornie už roku 1992 během tehdejší těžké rozpočtové krize.
Desetitisíce státních zaměstnanců tehdy nedostaly ani cent mzdy a musely žít z úspor. Kalifornie tehdy také dočasně zastavila veškeré financování státní zdravotní péče, což ohrozilo starost o potřebné, staré a tělesně postižené. Mnohá zařízení musela tehdy omezit své služby.
Foto: ČTK/AP a Reuters