Ti, kdo podporovali teroristy, jim nyní musejí čelit

Zahraničí
25. 9. 2014
Rúhání hovoří k VS OSN.
Rúhání hovoří k VS OSN.

Některé země přispěly ke vzniku a rozšíření terorismu a teď mu nedokážou čelit. Během svého vystoupení na Valném shromáždění OSN to dnes prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání s odkazem na současnou ofenzivu radikálů z Islámského státu. Rúhání rovněž hovořil o chystané jaderné dohodě Teheránu se skupinou mocností, v níž prý Írán doufá, hodlá si však ponechat právo na pokračování mírového jaderného programu.

Íránský prezident neadresně zkritizoval některé země, z nichž se podle něj do světa rozšířil terorismus, který prý nyní v podobě IS přerostl politikům přes hlavu. Extremisté v současnosti ovládají části Sýrie a Iráku a přiměly USA a jejich spojence provádět proti jejich pozicím letecké údery.

"Některé zpravodajské služby vložily nože do rukou šílenců, kteří nyní neušetří nikoho," řekl Rúhání.

Podle něj však musí tuto situaci, s níž si zatím nevědí rady, vyřešit země v regionu s pomocí mezinárodního společenství, a ne někdo zvenčí.

Islamisté popravují irácké rukojmí.Rúhání se vyjádřil rovněž k rozhovorům o íránském jaderném programu, jehož omezení chce dosáhnout šestice světových mocností prostřednictvím chystané trvalé dohody.

Smlouvu by prý Teherán uvítal, případné ujednání však nemůže Írán připravit o právo obohacovat jaderném materiály v souladu s mezinárodním právem.

"Naši partneři v jednání by neměli klást přehnané požadavky, to je nezbytný předpoklad pro úspěch rozhovorů," prohlásil Rúhání. 

Trvalé ujednání, které chtějí obě strany dosáhnout do 24. listopadu, by mohlo pro Írán znamenat zrušení dlouholetých sankcí. Musí ale předtím vyvrátit pochybnosti o svém jaderném programu, jehož se svět obává jako prostředku k výrobě jaderné zbraně. Teherán vytrvale tvrdí, že má čistě mírový charakter.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Islamic State (IS).

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné