Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je šancí pro Evropu, aby dospěla v bezpečnostně politické oblasti. Řekl to předseda každoroční mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger. Trump před svým zvolením zpochybnil roli USA v NATO, za což se stal terčem kritiky svých spolustraníků v USA i řady politiků v Evropě.
Anketa:
Je pro Česko dobrou zprávou, že byl prezidentem USA zvolen Donald Trump?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Je mi to jedno. 33%
"Musíme si zvyknout na to, že požadavky na nás se budou zvyšovat. Musíme se připravit na to, že Evropa konečně bezpečnostně politicky dospěje. Přes půl století jsme se pohodlně zařídili tak, že pokud dojde k obtížím, pak USA vždy Západoevropany ochrání," řekl Ischinger s odkazem na krizi v Jugoslávii.
"Myslím, že není vůbec tak špatné, pokud je Evropa tímto způsobem napomenuta, aby trochu víc udělala pro vlastní bezpečnost. Tato debata není zcela nová a nejde úplně špatným směrem," dodal v rozhovoru s televizní a rozhlasovou stanicí RBB.
Trump v červenci uvedl, že při rozhodování o obraně pobaltských států proti případné ruské agresi by zohlednil i to, do jaké míry tyto země "dodržují své závazky vůči nám" a přispívají Severoatlantické alianci. V březnu prohlásil, že USA by měly snížit výdaje na své aktivity v NATO. V dubnu zase řekl, že Washington by měl přimět spojence v NATO, aby "platili svůj odpovídající podíl", nebo alianci opustili.
Trump si za tato slova vysloužil kritiku i od svých spolustraníků, včetně vůdce republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella. Nelibost nad jeho výroky dal v červnu najevo i bývalý šéf generálního štábu české armády a nynější předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Podle něj Trump nahrál do karet protivníkům NATO.
Ischinger je předsedou mnichovské bezpečnostní konference od roku 2008. Jako diplomat působil při OSN, NATO, EU i OBSE a na německých ambasádách v Paříži a Londýně. V letech 2001 až 2006 byl německým velvyslancem v USA. Je členem řady mezinárodních analytických ústavů a vyučuje na univerzitách v Berlíně a Tübingenu.