Nový americký prezident Donald Trump bude muset řešit první velký problém vyplývající ze střetu zájmů. Podle německého tisku totiž miliardář dluží obrovské peníze Deutsche Bank, tedy banky, na které chce americké ministerstvo spravedlnosti vymáhat čtrnáctimiliardovou pokutu za nekalé praktiky při prodeji hypotečních papírů.
Podle německého listu Süddeutsche Zeitung je Deutsche Bank jedním z největších věřitelů amerického miliardáře. Od roku 1998 dnešnímu americkému prezidentovi napůjčovala přes 2,5 miliardy dolarů. Jen na přestavbu bývalé washingtonské pošty na hotel půjčila Trumpovi 170 milionů, dalších 125 pak od ní miliardář získal na výstavbu golfového hřiště v Miami. I když část závazků už Trump bance splatil, stále jí dluží zhruba 350 milionů dolarů. Důvod, proč si americký miliardář půjčoval u německé banky, je podle SDZ jednoduchý.
"Většina amerických bankovních domů a institucí od Goldman Sachs až k Citigroup se k Trumpovi po sérii právních sporů a neúspěšných obchodů obrátila zády," uvedly Süddeutsche Zeitung. Deutsche Bank sice výši Trumpových dluhů oficiálně nepotvrdila s tím, že údaje o svých klientech nezveřejňuje, SDZ ale tvrdí, že to není žádná tajná informace. O Trumpových závazcích vůči největší německé bance píše také americký list Wall Street Journal.
Na tom, že se Trump jako mnoho jiných amerických podnikatelů obrátil se žádostí o půjčku na evropskou banku, by nebylo nic kontroverzního, kdyby se miliardář v mezidobí nestal prezidentem. Nyní se totiž dostal do nezáviděníhodné situace. Jako nejvyšší představitel USA a zároveň věřitel německé banky bude muset řešit, jak naloží s pokutou 14 miliard dolarů, kterou po Deutsche Bank začalo vymáhat před dvěma měsíci americké ministerstvo spravedlnosti. A to jako vyrovnání sporu kvůli údajně nekalým praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize v roce 2008. Současná americká vláda pod vedením Baracka Obamy viní Deutsche Bank a některé další banky z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů.
Podle Richarda Paintera, profesora práva na univerzitě v Minnesotě, mohou právě závazky u Deutsche Bank nyní představovat pro Trumpa obrovský problém. "Nikdo přesně neví, kolik peněz dluží. A proto také nikdo neví, jak a na kom je závislý," uvedl Painter. Otázkou proto podle něj zůstává, zda se Trump a jeho ministři budou skutečně starat o regulaci "finančního průmyslu" s potřebnou mírou nezávislosti.