"Neinformovaný"
"Vejtaha" Trump tepal starostu Londýna. Naštval Brity
04.06.2017 18:45
Americký prezident Donald Trump na twitteru nabídl Británii pomoc po londýnských atentátech a současně připomněl svůj kontroverzní zákaz vstupu do země lidem z některých muslimských zemí. Větší rozruch však vyvolal svým pozdějším tweetem, v němž kritizoval londýnského starostu Sadiqa Khana za jeho slova o tom, že není potřeba se znepokojovat. Podle Khanova mluvčího ale šéf Bílého domu vytrhl starostova slova z kontextu, neboť Khan se tímto výrokem vyjadřoval k citelnému zvýšení policejní přítomnosti v ulicích metropole. Khana se zastali i britští politici napříč politickým spektrem.
"Nejméně sedm mrtvých a 48 zraněných při teroristickém útoku a starosta Londýna říká, že ´není důvod k poplachu!´," tweetoval Trump dnes odpoledne.
Khanův mluvčí vzápětí uvedl, že starosta má v důsledku atentátu důležitější věci na práci než reagovat na Trumpův "neinformovaný tweet". Trump podle něj "úmyslně změnil kontext (starostových) dnešního slov vyzývajících Londýňany a návštěvníky hlavního města, aby nebyli znepokojeni, když uvidí v ulicích města více policistů, včetně ozbrojených," řekl starostův mluvčí.
Trumpa za jeho příspěvek kritizoval například vůdce liberálních demokratů Tim Farron. Americký prezident podle něj ukázal, "jak moc překroutí pravdu, aby (ospravedlnil) svou rozdělující politiku". Khan podle Farrona prokázal tváří v tvář útokům klid a důstojné odhodlání a je větší státník, než Trump kdy bude.
Podle konzervativní poslankyně Penny Mordauntové udělal londýnský starosta dobře, když veřejnost uklidňoval. Její labouristický kolega Wes Streeting Trumpa označil za "takzvaného spojence", který se uchýlil k lacinému útoku na Khana, a vyzval ke zrušení Trumpovy státní návštěvy. Manžel poslankyně Jo Coxové, kterou v roce 2016 zavraždil krajně pravicový fanatik, Trumpovi na twitteru odpověděl, že představuje to nejhorší ze své vlasti, zatímco Khan to nejlepší z Britů.
Trumpa nepřímo kritizoval i americký spisovatel Stephen King a tvrdě vůči němu vystoupila i britská autorka J.K. Rowlingová. "Říká se tomu vůdcovství, Donalde. Teroristé byli mrtví osm minut poté, co policie přijala první hlášení. Až budeme potřebovat panikářského vejtahu, tak zavoláme," napsala na twitteru.
Trump ve svých prvních tweetech přislíbil, že USA udělají vše, co je v jejich silách, aby Británii pomohly při londýnském dramatu. "Jsme s vámi," vzkázal Britům jménem Spojených států. Telefonoval rovněž s britskou premiérkou Theresou Mayovou a přislíbil jí veškerou pomoc při vyšetřování útoků.
"Potřebujeme být prozíraví, bdělí a tvrdí. Potřebujeme, aby nám soudy vrátily naše práva. Potřebujeme zákaz cestování jako další úroveň bezpečnosti," napsal v dalším tweetu.
Americký prezident ve dvou exekutivních příkazech v lednu a březnu vydal zákaz vydávání víz občanům několika muslimských zemí. V obou případech platnost zákazu pozastavily americké soudy.
Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost v pozdějším prohlášení uvedlo, že nemá informace o "konkrétní věrohodné hrozbě ve Spojených státech".
Trump také v narážce na americkou debatu o zpřísnění přístupu ke zbraním, která nastane po každém větším zločinu spáchaném střelnými zbraněmi, napsal, že po londýnských útocích spáchaných autem a noži se žádná debata o palných zbraních nezvedla.
"Kdyby ti idioti v Londýně měli střelné zbraně, byl by počet mrtvých daleko větší," reagoval Stephen King.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.