Kontroverzní postup
Trump podporuje sprejování atmosféry jako boj proti oteplování
27.03.2017 20:01 Původní zpráva
Harvardští vědci přišli s radikálním a kontroverzním řešením globálního oteplování. Chtějí do atmosféry v příštím století vypouštět sulfátové částice, které by měly odrážet sluneční záření zpět do vesmíru. Americký prezident Donald Trump jejich záměr podporuje, někteří vědci však varují před katastrofálními následky. Napsal to server Guardian.
Pod vládou Donalda Trumpa roste nadšení pro kontroverzní solární geoinženýrství. Jeho zástupci mají v plánu vypouštět do ovzduší sulfátové částice a odrážet tak sluneční paprsky zpět do vesmíru. Chtějí tím snížit teplotu na Zemi.
Průzkumem na poli solárního geoinženýrství se zabývají harvardští vědci už delší dobu. Teď ale reálně hrozí, že díky podpoře administrativy Donalda Trumpa budou moct svoje experimenty začít zkoušet přímo v přírodě. Varují před nimi nejen organizace na ochranu přírody, ale v opozici stojí i někteří vědci.
Harvardští inženýři David Keith a Frank Keutsch doufají v experiment, při kterém by z vysoko položeného balonu nad Arizonou otestovali v roce 2018 právě takové sprejování atmosféry. Chtěli by při tom zjistit rizika a benefity pro případné plošné použití.
Keith už zrušil podobný experiment v Novém Mexiku v roce 2012, ale teď oznámil, že je připraven na nový pokus. "Kontext diskuse o solárním geoinženýrství se změnil," prohlásil.
Zatímco za vlády Baraka Obamy se geoinženýrství nesetkávalo s příliš velkým pochopením, Trumpova administrativa tuto oblast podporuje. David Shane z Trumpovy Agentury na ochranu životního prostředí lobboval ve vládě a svědčil v senátu na podporu geoinženýrství.
Volal po vícefázovém plánu na financování výzkumu a testování v reálném světě v příštích osmnácti měsících. Následovat by podle něj mělo masivní sprejování atmosféry do tří let. Proces by měl pokračovat celé jedno století, aby se podařilo dosáhnout snížení teploty na celé planetě.
"Geoinženýrství je příslibem zlepšení globálního oteplování jen za několik miliard dolarů ročně," řekl Trumpův důvěrník Newt Gingrich už v roce 2008.
Někteří vědci ale varují, že by to mohlo mít katastrofické dopady na zemské systémy počasí.
Vědecké modely potvrdily, že by stratosferické sprejování mohlo drasticky ovlivnit srážky v Asii, Africe a Jižní Americe - a výsledkem by byla katastrofická sucha ohrožující zásobování jídlem miliardy lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.