Trump si vybral svůj tým. Kdo v něm bude?

Zahraničí
26. 12. 2016
Nový americký prezident Donald Trump.
Nový americký prezident Donald Trump.

Betsy DeVosová usedne do čela ministerstva školství.

Budoucí americký prezident Donald Trump finišuje se skladbou své administrativy. Za ministra zahraničí si vybral Rexe Tillersona, dosavadního šéfa společnosti ExxonMobil. V Kremlu mají další důvod k radosti.

V Trump Tower na newyorské Páté avenue se od voleb dveře netrhnou. Na audienci k jejímu majiteli sem míří jedna osobnost za druhou. Novináři mají žně - mohou ve velkém spekulovat, kdo jaký vládní post obsadí. Hůře na tom jsou provozovatelé blízkých obchodů.

Agenti tajné služby uzavřeli chodníky a zákazníků ubývá. Někteří obchodníci kvůli tomu uvažují o přestěhování... Výběrové řízení na ministerské pozice v příští vládě se však pomalu chýlí ke konci. Trump už oznámil většinu důležitých jmen. Kdo čekal, že půjde o partu zbojníků, která obrátí Spojené státy vzhůru nohama, musí být zklamán. Nakonec je z toho celkem mainstreamová republikánská vláda. "Většinu jmenování by klidně mohl učinit i Jeb Bush nebo Marco Rubio," uvádí Whit Ayres, konzultant "Velké staré strany", s odkazem na Trumpovy neúspěšné soky z primárek.

Pravda, rýsující se Trumpův tým je velice konzervativní. Najdeme v něm odpůrce sňatků homosexuálů, zastánce těžby uhlí nebo popírače globálního oteplování. To ale může u republikánské vlády stěží udivit. "Z pohledu liberálů je sice většina jmenování odporná, tak by to ale bylo v případě každého republikánského prezidenta," říká Ayres. Celkově vzato Trump nepřichystal žádnou bombu, největším překvapením je asi výběr budoucího šéfdiplomata. Vzhledem k Trumpovým proklamacím o zlepšení vztahů s Ruskem nicméně ne tak velkým. Kdo všechno tedy v příštím kabinetu usedne?


1 Ministr zahraničí:
Rex Tillerson

V souvislosti s resortem zahraničí se nejčastěji skloňovala dvě jména: Mitt Romney a Rudy Giuliani. Především o druhém z nich, někdejším starostovi New Yorku, se říkalo, že bude-li chtít, křeslo dostane. Trump ale nakonec sáhl po Tillersonovi (64), někdejším prezidentovi amerických skautů a především dosavadním šéfovi mocného ropného koncernu ExxonMobil.

Tillerson stojí v čele firmy od roku 2006 a platí za přítele Ruska. V roce 2012 podepsal s ruskou firmou Rosněfť smlouvu o strategickém partnerství, která dala Exxonu právo v největší zemi světa těžit. O rok později dostal od Vladimíra Putina Řád přátelství. Jeho další sympatie si získal odmítáním sankcí uvalených na Rusko po anexi Krymu. "Tillersona zná v Moskvě každý," prohlásil Putinův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov.

Ropného bosse doporučila mimo jiné bývalá ministryně zahraničí Condoleezza Riceová (dříve působící v Chevronu), ale někteří republikáni s ním mají kvůli jeho vazbám na Rusko problém. Platí to především o senátorovi Johnu McCainovi. "Nechápu, jak někdo může být přítelem bývalého agenta KGB," řekl. V Senátu, který nominace ministrů schvaluje, hodlá Tillersona řádně podusit.

Tillersonovi je také vyčítán možný střet zájmů a nezkušenost. Trump je ovšem opačného názoru. "Nejvíce se mi na něm líbí jeho rozsáhlé zkušenosti v úspěšných jednáních se všemi typy cizích vlád," napsal na sociální síti. Něco na tom je. Tillerson je sice politický nováček, vedl však firmu mocnější než většina států světa. Kontroverzní praktiky Exxonu (který například dlouhé roky platil "klimatické skeptiky") jsou skvěle popsány v knize Steva Colla Private Empire. Je to poněkud paradoxní - Trumpovi voliči se vyslovovali mimo jiné proti globalizaci a teď sledují, jak je na jeden z nejdůležitějších ministerských postů vybrán ředitel firmy, která je jejím symbolem.

2 Ministr financí: Steven Mnuchin

Podobným případem je v tomto ohledu i navrhovaný ministr financí Steven Mnuchin (53), zosobnění finanční elity, kterou Trumpovo voličstvo tolik nenávidí. Mnuchin je bývalý bankéř Goldman Sachs a hollywoodský producent. "Tohle není vysoušení bažiny, to je její naplňování aligátory," poukazuje demokratický senátor Sherrod Brown na Trumpův předvolební slib, že skoncuje s napojením Washingtonu na Wall Street. Mnuchinovou prioritou číslo jedna je daňová reforma, prý bude největší od Reaganovy éry.

3 Ministr obrany: James Mattis

Generál ve výslužbě James Mattis bude zastávat funkci ministra obrany.Šestašedesátiletý generál ve výslužbě léta velel americkým jednotkám v Afghánistánu
a Iráku. V letech 2010 až 2013 byl náčelníkem velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ a severní Afriku (CENTCOM). Přezdívá se mu Šílený pes nebo Válečnický mnich (je bezdětný a svobodný). Kritizoval stahování amerických vojáků z Blízkého východu a je odpůrcem sbližování s Íránem, který považuje společně s Islámským státem a al-Kajdou za největší hrozbu v regionu.

4 Ministr vnitřní bezpečnosti: John Kelly

Pokud by Trump skutečně rozhodl o postavení "velké a krásné" zdi na hranici s Mexikem, byla by to práce pro Johna Kellyho (66), vysloužilého generála námořní pěchoty. Ochrana hranic a zastavení ilegální imigrace bude patřit k hlavním úkolům šéfa resortu zřízeného po teroristických útocích z roku 2001. Kelly se účastnil války v Zálivu, byl asistentem vrchního velitele sil NATO v Evropě a do ledna vedl Jižní velitelství amerických ozbrojených sil, byl tak zodpovědný mimo jiné za základnu Guantánamo na Kubě. Jeho syn Robert padl v roce 2010 v Afghánistánu.

5 Ministr energetiky: Rick Perry

Asi nejvtipnější nominace ze všech. Bývalý texaský guvernér Perry (66) se už dvakrát ucházel o post amerického prezidenta, a když tak před volbami v roce 2012 činil poprvé, dopustil se slavného faux pas. V televizní debatě se chlubil, jak zruší tři zbytečná ministerstva. Zmínil školství a obchod, ale na to třetí si ne a ne vzpomenout. "Omlouvám se, oops," hlesl tenkrát. Tím třetím úřadem bylo... Ano, správně, ministerstvo energetiky. Perry je zastáncem těžby fosilních paliv a zpochybňuje globální oteplování. Trumpa v průběhu kampaně ostře kritizoval, ten ho pro změnu posílal na test inteligence.

6 Ministr spravedlnosti: Jeff Sessions

Sessions (69), dlouholetý senátor za Alabamu, byl prvním členem horní komory Kongresu, který Trumpa začal podporovat. Jižanský ultrakonzervativec a představitel hnutí Tea Party tvrdě vystupující proti ilegální imigraci. V roce 1986 byl nominován na federálního soudce, Senát ho však odmítl kvůli rasistickým výrokům. "Myslel jsem, že Ku-klux-klan je v pohodě, než jsem zjistil, že jeho členové kouří trávu," řekl mimo jiné.

7 Ministr obchodu: Wilbur Ross

Willbur Ross bude ministrem obchodu.Devětasedmdesátiletý miliardář přezdívaný Sup, který zbohatl díky investicím do krachujících oceláren nebo dolů. Stejně jako Trump je kritikem mezinárodních obchodních dohod, podle něho poškozují americký průmysl.

8 Ministr pro bydlení: Ben Carson

Bývalý neurochirurg Carson (65) byl Trumpovým soupeřem v primárkách. Je znám propagováním bizarních konspiračních teorií (egyptské pyramidy prý byly sýpky) a kontroverzními výroky.

9 Ministr práce: Andrew Puzder

Šestašedesátiletý výkonný ředitel firmy CKE Restaurants, která provozuje řetězce s rychlým občerstvením jako Carl's Jr., je kritikem vládní regulace a minimální mzdy.

10 Ministr zdravotnictví: Tom Price

Dlouholetý člen Sněmovny reprezentantů za Georgii Price (62) je neústupným kritikem takzvané Obamacare. Tvrdí o sobě, že je stoprocentně "pro-life", tedy proti potratům.

11 Ministryně školství: Betsy DeVosová

Betsy DeVosová usedne do čela Ministerstva školství.Známá stoupenkyně privatizace vzdělávání. Trumpa svého času označila za "vetřelce", který "nereprezentuje Republikánskou stranu".

12 Ministryně dopravy: Elaine Chaoová

Třiašedesátiletá dáma byla za vlády George Bushe mladšího ministryní školství. Je manželkou Mitche McConnella, šéfa republikánů v Senátu.

Trump už také rozhodl o obsazení nižších vládních pozic. Za velvyslankyni při OSN si vybral Nikki Haleyovou, životní prostředí se rozhodl svěřit dalšímu popírači globálního oteplování Scottu Pruittovi. Neméně důležití budou členové prezidentské kanceláře. Jejím šéfem bude Reince Priebus, dosavadní předseda Republikánského národního výboru. Hlavním Trumpovým poradcem se stane kontroverzní ultrapravičák Steve Bannon.

13 . CIA má vést Mike Pompeo

14. Bezpečnostním poradcem nového prezidenta bude třetí vysloužilý generál do party Michael Flynn.

Autor: Jan BrodníčekFoto: , ČTK/ZUMA/Timothy L. Hale/Evan Vucci/Paul Sancya

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné