Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump oslovil své příznivce netradiční cestou, když se objevil na ruském propagandistickém televizním kanálu RT. Globální stanice, kterou kritici označují za hlásnou troubu Kremlu, vysílá díky masivní státní podpoře kromě angličtiny a ruštiny i ve španělštině, hindštině a arabštině.
Trump, který se už několikrát pochvalně vyjádřil o ruském vůdci Vladimiru Putinovi, se v ruské televizi představil v rozhovoru s bývalým legendárním moderátorem stanice CNN Larrym Kingem. Řekl mu, že si nemyslí, že by se Rusové snažili ovlivnit americké prezidentské volby, jak to tvrdí Trumpova soupeřka Hillary Clintonová. Nezastává ani názor, že Moskva stála za hackerským útokem na servery Demokratické strany, což někteří američtí experti považují za prokázané.
Trump tvrdě kritizoval nasazení americké armády v Iráku. Odsoudil i roli prezidenta Baracka Obamy a jeho dřívější ministryně zahraničí Clintonové v organizování odchodu amerických pozemních sil z této země. "Je to válka, v níž jsme se neměli angažovat, to zaprvé. A když jsme zemi opouštěli, odcházeli jsme špatně. To je celý Obama," poznamenal republikánský kandidát.
V USA není zvykem, aby se prezidentští kandidáti kriticky vyjadřovali o své zemi ve vysílání cizích médií.
Trumpův vztah k Rusku a k Putinovi, kterého označuje za lepšího prezidenta, než je Obama, je častým terčem kritiky demokratů a jejich kandidátky Clintonové. Podle ní jsou Trumpovy výroky "nevlastenecké a urážejí nejen americký lid, ale i vrchního velitele jeho armády. Je to děsivé," řekla ve středu bývalá první dáma.
Vstřícný vztah k Moskvě naráží na odpor i mezi republikány. Jejich nejvýše postavený politik, šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, nemá Putina v lásce. "Putin je agresor, který nesdílí naše hodnoty. Narušuje svrchovanost sousedních zemí," prohlásil nedávno.