Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump během nedělní debaty kandidátů na prezidenta udělal možná dost pro to, aby svou kandidaturu nepotopil. Dostal tak republikány, kteří se ho chystali opustit, do prekérní situace, píše v analýze agentura Reuters.
Mnoho zákonodárců a republikánů přestalo během víkendu Trumpa podporovat. Důvodem byla zveřejněná videonahrávka, na které se Trump nevybíravě vyjadřuje o ženách. Pokud by se jeho kampaň v důsledku klesající podpory zhroutila, byl by na něj pravděpodobně zesílen tlak, aby svou kandidaturu ukončil. To se však nestalo. Republikáni, kteří viděli, jak se jejich strana rozděluje, se opět potýkají se známým dilematem: buď se distancují od uchazeče, který ohrožuje těsný souboj prezidentských kandidátů, nebo ho budou podporovat v naději, že se dostane do Bílého domu.
Manhattanský realitní magnát předvedl dravější a disciplinovanější výkon než při první debatě. Tepal svou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou za to, že používala soukromý e-mailový server v době, kdy byla ministryní zahraničních věcí. Neopomněl zmínit ani desítky let starou aféru jejího manžela, bývalého prezidenta Billa Clintona.
Tím pravděpodobně potěšil své hlučné příznivce, kteří po celý rok plnili arény po celé zemi, ale nezískal si podporu umírněnějších voličů ze států, v nichž bude součet hlasů nejtěsnější. Pokud má osmého listopadu porazit svou soupeřku Hillary Clintonovou, bude tyto hlasy velmi potřebovat.
"To, jak si vůči Hillary večer nebral servítky, je něco, co si konzervativci od republikánského prezidentského kandidáta přáli od dob, kdy byl prezidentem Bill Clinton," řekl Craig Robinson, bývalý politický ředitel Republikánské strany v Iowě. "Republikánská základna a konzervativní rozhlasoví komentátoři si jeho výstup zamilují."
Ale strana je nadále připoutaná k opravdu problematickému kandidátovi, který má veliký problém získat hlasy žen, vysokoškoláků a obyvatel předměstí. A průzkum, který pořídila bezprostředně po debatě televize CNN, nasvědčuje tomu, že republikáni mají důvod ke znepokojení.
Rozruch okolo videonahrávky z roku 2005, na níž se Trump chvástal, že osahával a sváděl ženy, vedl desítky zákonodárců - včetně arizonského senátora Johna McCaina - k tomu, aby Trumpa odsoudili. Jejich odsouzení dostalo stranu do nejhorší krize od rezignace republikánského prezidenta Richarda Nixona v roce 1974.
Republikánský poslanecký klub, který tvoří téměř 250 republikánů ze Sněmovny reprezentantů, se má v pondělí sejít, aby projednal Trumpovu hroutící se kampaň, uvedl republikánský poradce. Paul Ryan, předseda Sněmovny reprezentantů, který měl v sobotu po boku Trumpa vystoupit ve Wisconsinu, jeho pozvání po zveřejnění videonahrávky odvolal.
Nahrávka mezi republikány rozpoutala debatu, zda se mají peníze určené na Trumpovu kampaň raději dát na podporu republikánských kandidátů do sněmovny - ti se kvůli kompromitujícímu videu mohou setkat s klesající podporou.
"Je nejvyšší čas, abychom přerušili veškeré vazby na Trumpa a soustředili se na zachování republikánské většiny v Kongresu a na podporu republikánských kandidátů v místních zastupitelstvech. A to okamžitě," prohlásil bývalý republikánský stratég John Weaver.
Republikánští představitelé se ale obávají něčeho jiného. Bojí se, že v důsledku Trumpovy neoblíbenosti mnozí republikánští voliči k volbám nepřijdou. V souvislosti s touto panikou a odsudky se Trump v neděli snažil získat podporu republikánských voličů čerstvou dávkou provokativních útoků na Clintonovou a současně chtěl svým projevem odvést pozornost médií od nahrávky.
Nabídl sžíravou kritiku zahraniční politiky Clintonové v období, kdy byla hlavní americkou diplomatkou. Podle něho patří jeho protikandidátka za mříže, dokonce i vyhrožoval, že ze sexuální minulosti jejího muže udělá kauzu.
Trump je možná z nejhoršího venku, ale neudělal nic pro to, aby zamezil obavám republikánů, uzavřela analýzu agentura Reuters.