Ještě před dvěma týdny se na shromáždění v Clevelendu snažila republikánská strana navodit zdání jednoty. Vše upadlo v zapomnění, když vyšlo najevo, že ne všichni členové zastávají souhlasné stanovisko ohledně podpory dominující persony kongresu, kandidáta Donalda Trumpa, napsal deník El País.
Když se aktuálně objevila část republikánů, která vyjádřila namísto podpory Donaldu Trumpovi podporu demokratce Hillary Clintonové, byli mezi nimi například prezidentka nadnárodní společnosti Hewlett Packard či referenti konzervativců Paul Ryan a John McCain. Dokonce i druhá nejvýše postavená osoba po Trumpovi, viceprezidentský kandidát Mike Pence se vyjádřil spíše pro Ryana. Zaskočený Donald Trump se v reakci na tuto deserci ani nesnažil zakrýt svůj ostrý nesouhlas, který vyjádřil například odepřením podpory ve volbách příslušných států právě dvěma jmenovaným referentům. Trump však nakonec Ryana a McCaina ve svém pátečním projevu podpořil a zdůvodnil to potřebou obnovy jednoty mezi republikány.
Příznaky úzkosti
U mnohých konzervativců můžeme v této nenadálé situaci mluvit až o příznacích úzkosti. V rámci uvedení do kontextu posledních dní je třeba zmínit, že do mnoha amerických talk show pronikla konspirační teorie, podle které by Trump měl být tajným spojencem Clintonových. V první řadě aby pokořil republikánskou kampaň, zadruhé aby tím zajistil příchod bývalého státního tajemníka do Bílého domu. Další teorie, která se objevila loni v létě, zase upozorňovala na možné telefonické spojení s Billem Clintonem těsně před nominační volbou.
Trump sám přiživuje tyto teorie přebujelou kampaní, polemickými diskusemi uvnitř i mimo stranu a také tím, že si nebere žádné servítky, co se týče kombinace urážek namířených proti ženám či Mexičanům.
Co však činí tuto teorii nejvíce nepravděpodobnou? Prvně to, že by v rámci postupu mohl Donald Trump utrpět porážku od více jak dvanácti dalších soupeřů z řad konzervativců. Konzervativní strana však také nenechala demokraty zaspat a umožnila jim listopadové vítězství. K čemu by to bylo dobré, pokud by šlo o promyšlený plán?
Další hlasy
Proti Trumpovi se rovněž ostře vyslovil prezident republikánského národního výboru Reince Priebus, který předtím vyjádřil Trumpovi podporu. Odmítá kandidátovy hrubosti a podle zdrojů agentury Reuters se navíc "cítí jako hlupák".
Za to Mike Pence se snažil celou situaci uklidnit. Ve středu odpoledne plně vyjádřil svou podporu Ryanovi. "Probral jsem s Donaldem Trumpem dnes ráno svou podporu Ryanovi i naše dlouholeté přátelství. Podpořil mě v tom," zaznělo ve vysílání televizní stanice Fox. Pence, ucházející se o post viceprezidenta, se také pokoušel uhladit spor s rodiči vojáka zabitého v Iráku, a to tím, že se snažil zpřesnit a objasnit Trumpovy nedávné výroky. Odůvodnil to tak, že " vše, co nyní koná, je součástí procesu, který vede ke sjednocení strany".
Sklony k autoritářství
Také jedna z nejmocnějších žen USA a též velmi vlivná republikánka a ředitelka podniku Hewlett Packard Meg Whitmanová upřesnila, že hodlá volit Hillary Clintonovou, a zveřejnila svůj postoj na facebookovém účtu: "Republikánský kandidát by ohrozil stabilitu a bezpečnost země. Trumpovy sklony k autoritářství představují skutečnou hrozbu."
Velmi diskutovanou osobou je ohledně kandidátské podpory také republikán a příslušník kongresu Richard Hanna za jeho obecně známé "zběhnutí". Jako úplně první z republikánů totiž oznámil, že bude volit Hillary Clintonovou. Kromě veřejných prohlášení však může Hillary volit ještě více dosud anonymních republikánů. Těžko říct, jestli to vzbuzuje ve straně více obav než to, že republikáni nepůjdou volit vůbec, potažmo zůstanou doma.
Trump sice neobdržel pochvalné poplácání po zádech od členů strany, zato drtivě zvítězil v průběhu primárek. Události posledních dní spolu s těmito skutečnostmi však naznačují prohlubující se distanci mezi vládními špičkami ve straně a jejími základnami.