Skupina lidí podezřelých ze špionáže pro Rusko dnes znovu předstoupí před americký soud v New Yorku. Podle obhájce jedné z obviněných by mohl rozhodnout o jejich deportaci z USA. Ruská média spekulují o tom, že ještě dnes by mohli být špioni vyměněni za americké a britské špehy zadržené v Rusku.
Robert Baum, právní zástupce obviněné Anny Chapmanové, americkým novinářům řekl, že zadržení Rusové by na dnešním stání mohli "jít na dohodu". Přiznali by vinu v trestných činech s nejnižší sazbou a soud by rozhodl o jejich vyhoštění. "Je dobrá šance, že případ skončí už dnes, hned u prvního stání před soudem," řekl.
Domněnku potvrdil i obhájce obviněného Juana Lazara. "Skutečnost, že obvinění bude minimální, má vzhledem k jistým událostem, které se dnes seběhnou, svůj význam. Je to bláznivá situace," řekl právník Robert Krakow. Oficiální představitelé americké justice odmítli záležitost komentovat.
Ruská média mezitím rozšiřují seznam odsouzených amerických a britských špehů. Kromě vědce Igora Suťagina a explukovníka vojenské rozvědky Sergeje Skripala je podle listu Kommersant ve hře i bývalý rozvědčík Alexandr Zaporožskij a agent CIA Alexandr Sypačov. Kommersant se odvolává na své zdroje ve zvláštních službách, žádné oficiální informace zveřejněny nebyly.
Nicméně zřejmě o výměně podle zdroje z americké diplomacie ve středu jednal muž číslo tři na ministerstvu zahraničí William Burns s ruským velvyslancem ve Washingtonu. "Ještě dnes by (kandidáti výměny) měli být dopraveni do Vídně a odtud do Británie a dalších zemí," napsal deník.
ČTĚTE TAKÉ: Šikovná krasavice neúspěšnou agentkou: Anna Chapmanová
New York je díky Rusům znovu známým rájem špionů
Suťagin byl v roce 2004 v Rusku odsouzen k 15 letům vězení za špionáž pro USA, Skripal v roce 2006 za špionáž pro Británii. Zaporožskij dostal v roce 2003 trest 18 let vězení, Sypačov v roce 2002 osmiletý verdikt. Sypačovova advokátka však prohlásila, že její klient na žádné výměny nepřistoupí. Výměna by se podle listu neměla týkat ani dvou dalších špehů, odsouzených za špionáž ve prospěch Číny, fyzika Valentina Danilova a kosmického akademika Igora Rešetina.
Podle ruského webu Vremja novostěj se výměna špionů uskuteční z iniciativy Spojených států. USA navrhly počet osob, jichž by se výměna měla týkat, a sestavily také seznam lidí vězněných v Rusku, o které by Američané měli zájem.
Podle Suťaginovy advokátky Anny Stavické nemá procedura výměny špionů pevná pravidla, ale je zřejmé, že obvinění by se nejprve měli přiznat a následně požádat prezidenta Dmitrije Medveděva o milost. Na Medveděvově webové stránce dosud dekret o udělení milosti zveřejněn nebyl, prezidentova mluvčí vyjádření odmítla.
Nicméně podle Suťaginovy matky Světlany byl její syn už seznámen s tím, že "ve čtvrtek jej a další účastníky výměny letadlem přepraví do Vídně, kde se setkají se zástupci britských zvláštních služeb, se kterými pak poletí do Londýna". Po deseti letech ve vězení se Suťagin nejprve opět odmítl ke špionáži přiznat, ale nakonec tak učinil, i když nadále z cely vzkazuje, že je nevinen.
Foto: ČTK/AP