Místo tance hula hop na slunné pláži se v těchto dnech obyvatelé jihu Jižní Ameriky zimomřivě choulí u kamen. Tuto oblast sužují takové mrazy, jaké tu nepamatují už řadu let. Již více než 175 osob tu v důsledku nezvykle chladného počasí zemřelo. A zima nepolevuje.
Pláže a palmy jsou zapadané sněhem, v domech téměř odříznutých od okolního světa se chladem třesou lidé.
Silné mrazy si již na účet připsaly několik desítek obětí, které umrzly, podlehly silnému nachlazení nebo se udusily jedovatým plynem z porouchaných kamen.
ČTĚTE TAKÉ: Tropická horka pokračují, vydrží až do srpna
Zmrzlina pro zahřátí? V teple raději salát
Zejména ve vyšších polohách And na severu Argentiny a na jihu Peru teploty poklesly na rekordních minus 20 stupňů Celsia.
V Evropě by lidé jednoduše nastavili vyšší stupeň teploty na radiátorech, ale pro jih jihoamerického kontinentu tak nízké teploty znamenají katastrofu. Většina domů nemá zateplení, mrazivý vichr profukuje okny i dveřmi, ústřední topení nahrazují v nejlepším případě kamna nebo jen otevřené ohniště.
Otop je ve vyšších polohách horských oblastí vždycky nedostatkovou surovinou. Často se pro něj lidé vydávají i do míst vzdálených několik hodin od jejich domova. Plynová ohřívadla si většinou chudí rolníci nemohou dovolit, i elektrický proud je pro ně drahou záležitostí.
Zimou však netrpí jen lidé, ale také zvířata. Na mnoha místech uhynuly stovky krav na zasněžených pastvinách. Jejich majitelé pro ně nemají stáje, protože zimy tu obvykle bývají mírné.
Lepší šance na přežití mají nejmenší tvorové: pavouci a mravenci hledají ve velkém útočiště v lidských příbytcích. Do metra v Buenos Aires se zase v těchto dnech uchylují toulaví psi. Sedí na nástupišti před otevřenými dveřmi vlaků a čekají. Když se ozve varovný signál, že se dveře zavírají, naskočí v posledním okamžiku do vozu a zalezou si mezi sedačky. Cestující je tam i přes přeplněnost vozů nechávají.
Nadšení turisté, zmrzlí bezdomovci
Když se řekne Jižní Amerika, vybaví si lidé obvykle obrázky písečných pláží, palmy a nekonečné tropické pralesy Amazonie. Klima je ve většině tamějších oblastí opravdu mírnější a léto mnohem teplejší, než jsme zvyklí ve střední Evropě. Letos se však do oblasti dostala studená fronta z Antarktidy, která s sebou přinesla výrazné ochlazení s ledem a sněhem.
Sníh pokryl i pláže argentinského letoviska Mar del Plata, kde se v létě opalují stovky tisíc rekreantů. Palmy v severovýchodní argentinské provincii Entre Ríos jsou pocukrované sněhovým popraškem a v amazonských pralesích v Peru poklesly teploty na deset stupňů Celsia.
Turisté se převážně z nezvyklých motivů zasněžených pláží a palem radují, především chudší část místních obyvatel však v mrazech bojuje o holý život. Ve městech jsou ohroženi především bezdomovci. V Buenos Aires v televizi a v rádiu zveřejňují adresy azylových domů a dalších příbytků, kam se lidé bez přístřeší mohou před zimou uchýlit.
Mnoho potřebných si však stěžuje, že nemají peníze, aby se na určená místa mohli dopravit. Navíc tyto ubytovny bývají v žalostném stavu, mnohdy je spoluobývají i nevítaní návštěvníci jako vši a šváby.
Kdo z bezdomovců tedy může, tak si raději zatepluje své provizorní přístřešky a snaží se přežít chladné dny zachumlaný do bundy a chráněný pomocí dek, lepenkových krabic a novinového papíru. Dobrovolní pracovníci jim na ulicích rozdávají zdarma teplou polévku a chléb.
Foto: ČTK/AP