Vláda podle vědců při výpočtu množství ropy, které každý den proudí do moře, použila špatnou metodu. Ve skutečnosti tak údajně do vod zálivu každý den uniká několikanásobně více ropy než udávaných 5000 barelů (téměř 800 tisíc litrů).
Vědci i ochránci životního prostředí odhad, který zveřejnila vláda a který neustále opakují média, zpochybňují již delší dobu. Zároveň napadají společnost BP kvůli tomu, že odmítá použít dostupné vědecké postupy, jež by poskytly přesnější údaj. Kritika podle listu The New York Times zesílila ve čtvrtek, den po zveřejnění videa ukazujícího, jak ropa z poškozeného vrtu uniká očividně vysokou rychlostí.
Vládní odhad zpochybňuje například britský odborník na únik ropy Alun Lewis. "Každý, kdo ten záznam vidí, pravděpodobně dospěje k závěru, že je toho více," podotkl.
ČTĚTE TAKÉ: Vyšetřování ukázalo závady na ventilu vrtu Deepwater
Oceánograf Ian MacDonald z Floridské státní univerzity, jenž je odborníkem na ropné skvrny na základě vlastní analýzy satelitních fotografií uvedl, že únik by "klidně mohl být čtyřikrát anebo pětkrát větší". "Vláda je zodpovědná za to, aby si pořídila správná čísla. Jestli na to technicky nemají, celý svět je připraven jim pomoci," uvedl vědec.
Přesné změření rozsahu úniku je podle vědců důležité, aby bylo možné zjistit, jak velký dopad bude ropa mít na oceán a pobřeží. Společnost BP ale opakovaně uvedla, že její prioritou je únik zastavit, a ne změřit. "Ani to nijak změřit nelze," podotkl viceprezident firmy Kent Wells.
Vědci s ním ale nesouhlasí. Již několik desítek let používají technologii, která je ušitá na míru tomuto problému. Jde o zařízení, které připomíná ultrazvuk u lékaře a které měří rychlost proudění z horkých vřídel na mořském dně. Podle odborníků by přístroj mohl posloužit i ke změření ropy a plynu unikajících z poškozeného vrtu.
Richard Camilli a Andy Bowen z oceánografického institutu ve Woods Hole v Massachusetts o využití tohoto zařízení minulý týden jednali s těžařskou společností. Dohodli se i na tom, že je firma do oblasti letecky přepraví, aby mohli provést měření. Pak jim ale z BP v okamžiku, kdy se společnost nakonec neúspěšně pokusila únik zastavit speciálním poklopem, zavolali, že se cesta ruší.
Ropa uniká z ventilu poškozeného po výbuchu, který se na plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu stal 20. dubna. Za tři týdny, jež od té doby uplynuly, unikly do moře miliony litrů ropy. Ropná skvrna ohrožuje americké pobřeží od Louisiany po Floridu. Po změně větru se skvrna začala posouvat na západ a hrozí, že by se mohla dostat až k území Texasu. Náklady na likvidaci ekologické havárie zatím podle BP dosáhly 450 milionů dolarů (9,1 miliardy korun).
Foto: ČTK/AP