Obrněnce na študáky
Univerzitní ochranky v USA se těžce vyzbrojují od armády
18.09.2014 07:00
Ve Spojených státech sledují mnozí se znepokojením i nepochopením, jak tamní policie zařazuje do svých arzenálů stále těžší zbraně. Totéž začaly ale dělat i tamní univerzity. Některé univerzitní ochranky, "Campus-Cops", si objednaly přímo ve skladech Pentagonu vojenská terénní vozidla Humvee, desítky útočných pušek anebo granátomety. K čemu ale má tato válečná výzbroj sloužit?
Když na nějaké vysoké škole v USA dělá neplechu nějaký opilý student, když se někdo vloupá na studentskou kolej anebo se tam srazí auta, nastoupí policie příslušného kampusu. A to je o něco dost více než ochranka.
Areály univerzit často připomínají malá městečka a ty potřebují vlastní policejní sbor - takový je ve Spojených státech zvyk. U opasku amerických univerzitních policistů se zpravidla houpe pistole, obranný sprej a obušek.
Opravdu zvláštní je ovšem to, k čemu dospěly rešerše redaktorů amerického odborného magazínu The Chronicle of Higher Education. V univerzitních garážích a skladech se nacházejí auta a zbraně, s nimiž by šlo vést malé války.
Tato výzbroj pochází z vojenských zásob a zmíněný časopis podrobně vypočítává, v jakých školních arzenálech skončily. U ochránců vysokých škol jsou dosti oblíbené útočné pušky M14 a M16, ta hlavně. Třeba Arizonská státní univerzita získala 70 kusů M16, což je už nějaký čas standardní puška každého vojáka USA. V Arkansasu zase policie tamní státní lékařské univerzity ráda chrání studenty brokovnicemi.
Ochranky dvou kampusů dostaly granátomety s tříštivou municí a slzným plynem. Celkem bylo policistům vysokých škol dodáno několik set velkorážných ručních zbraní a útočných pušek. Ty si univerzity ve 22 amerických státech objednaly přímo u armády.
Od vojska si ovšem objednaly i jiné věci, třeba tiskárny, nábytek nebo dopisní obálky. Ale u takových vozidel chráněných proti minám a další výzbroje se akutně nabízí otázka: "K čemu to?"
Na šílené střelce šílená výzbroj
Někteří kampusoví policisté argumentují nebezpečím šílených střelců. Tragických příkladů už je slušná řada. Proti dobře vyzbrojeným vrahounům ochranka vysokých škol vojenské zbraně prostě potřebuje... Musí s nimi držet krok. A když jsou takové zbraně k dispozici, proč po nich nesáhnout? Je lepší být připravený než nepřipravený.
Tomu v The Chronicle of Higher Education oponuje Mary Franksová, docenta práva na Miamské univerzitě. U studentů může těžká výzbroj vzbuzovat strach a může se stát, že se budou třeba bát demonstrovat. Její kolega Peter Kraska, kriminolog z Eastern Kentucky University, varuje, že když se malé policejní složky vyzbrojují těžkými zbraněmi, můžou se snadno stát z ochránců ti, kdo jsou potenciální hrozbou.
Zásahy policistů proti studentům v kampusu, vzbuzující obavy, se v USA dějí opakovaně.
Dárky Strýčka Sama
Vyzbrojování policie vysokých škol umožňuje sporný program s číslem 1033. Na jeho základě může od konce 90. let minulého století ministerstvo obrany USA darovat nadbytečné zásoby výzbroje a výstroje státním úřadům - zdarma. Příjemci musejí platit jen dopravu a následnou údržbu.
Tímto způsobem už vyměnila majitele výzbroj a výstroj za zhruba 4,3 miliardy dolarů (asi 86 miliard Kč.). Původně byl program zamýšlen jako pomoc finančně slabým policejním sborům. Policisté ale často nemají dostatečný výcvik na tyto zbraně.
Šéf Bílého domu Barack Obama podporuje legislativní iniciativu, která jde napříč politickými stranami, na jejímž základě by už nemělo být tak snadné, aby obrněná vozidla a velkorážní zbraně měnily majitele tak lehce jako dosud. Že je třeba Program 1033 přezkoumat, ukazují i příklady policie na kampusech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.