Bezpečnostní kontroly cestujících na letištích by se v budoucnu nemusely zaměřovat přímo na hledání zbraní či výbušnin, ale na zjišťování hladiny stresu každého z pasažérů. Za tímto účelem v současnosti financuje zvláštní výzkum americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Informoval o tom server CNN.
Nové zařízení by pomocí kamer a senzorů umístěných u bezpečnostní kontroly mělo měřit známky nervozity v těle cestujících jako srdeční tep, frekvenci dýchání, pohyb očí, teplotu těla a další náznaky znepokojení.
V případě, že by tento systém fungoval spolehlivě, nebylo by třeba komplikovaných kontrol, které zjišťují, zda mají cestující zbraně, výbušninu či jinou nebezpečnou látku umístěnou v zavazadle nebo někde na svém těle.
Podle šéfa výzkumného projektu Roberta Burnse lze měřením různých fyziologických známek zjistit, zda má člověk v úmyslu způsobit nějakou újmu. "Velké množství výzkumů bylo provedeno kvůli spojitosti fyzických reakcí s duševním stavem. My se snažíme změřit tyto signály, které tělo přirozeně vysílá," uvedl Burns.
Nová technologie podle něj dokáže zachytit známky chování, které uniknou lidskému oku. Zaměstnancům letištní kontroly by tak pomohla lépe se rozhodnout, koho z cestujících důkladněji prověřit, zda představuje bezpečnostní hrozbu.
Kritici však namítají, že k realizaci má tento projekt ještě hodně daleko. Někteří odpůrci také upozorňují, že by mohl představovat narušení soukromí kontrolovaných.
Foto: