Propast v příjmech mezi nejbohatšími Američany a zbylými 99 procenty amerických domácností se v uplynulém roce prohloubila a rozdíl dosáhl největší hodnoty v historii. Vyplývá to z daňové analýzy. Nerovnost v příjmech se v USA zvětšuje skoro tři desetiletí.
Procento amerických domácností s nejvyššími příjmy si loni z koláče celkových příjmů odkrojilo 19,3 procenta. To je více, než byl dosavadní rekord z roku 1927 před propuknutím Velké hospodářské krize. Deseti procentům nejbohatších připadlo 50,5 procenta veškerých příjmů. Celkový hrubý příjem procenta nejbohatších domácností zároveň v uplynulém vzrostl o skoro pětinu. U zbytku Američanů se zvýšil o procento.
Ekonom Emmanuel Saez z Kalifornské univerzity v Berkeley, který se na analýze podílel, uvedl, že prohloubení rozdílu mohl zapříčinit mimo jiné i prodej akcií, kterých se Američané zbavovali, aby se vyhnuli placení vyšších daní. Americké úřady sice podle analytika nedávno podnikly opatření, která mají příjmovou nerovnost zmírnit. Jsou však prý relativně mírná ve srovnání se kroky, které se uskutečnily po Velké depresi.
Analýza do celkového příjmu domácnosti započítává mzdy, dividendy, zisky z prodeje akcií a dalších aktiv a důchody ze soukromých fondů. Naopak se do něj nezahrnují příspěvky v nezaměstnanosti nebo příspěvky z federálního penzijního systému.
Analýza zjistila, že krize z let 2007-2009 lidi z nejvyššími příjmy nepříznivě zasáhla. Příjmy jim v tomto období klesly o více než 36 procent, zatímco u zbytku Američanů se snížily o skoro 12 procent. Od té doby ale požitky plynoucí z rostoucích podnikových zisků a cen akcií z velké části přešly nejbohatší, tvrdí studie.
Příjem nejbohatšího procenta amerických domácností loni přesáhl 394 tisíc dolarů (7,67 milionu korun). Příjem prvních deseti procent domácností přesahoval 114 tisíc dolarů.