USA sešrotují v Afghánistánu armádní techniku za miliardy

Zahraničí
1. 7. 2013 07:00
Kolona obrněnců MRAP v Afghánistánu.
Kolona obrněnců MRAP v Afghánistánu.

Plánované ničení vojenské techniky USA vyprodukovalo dosud v Afghánistánu 80 milionů tun šrotu. Ale bude ho mnohem více. Ačkoli budou američtí vojáci opouštět tamní bojiště se vztyčenou hlavou, alespoň to tvrdí, nechají tam asi pětinu bojových vozidel a další výzbroje, jež pod Hindúkuš přivezli.

Ne že by jim ji protivníci, talibové, kajdisté a další, zničili, ale transport domů a na jiné základny ve světě by byl neúměrně drahý.

Zpět do USA, nebo na šrotoviště?Namísto toho, aby ji Pentagon předal afghánským ozbrojeným silám, které by měly zajišťovat mír a bezpečí v zemi, či aby už nechtěnou moderní výzbroj daroval spojencům, začal ji ničit, a to v takovém rozsahu, že to v historii válečnictví nemá obdoby.

Vyjádříme-li to finančně, nechají USA na afghánském bojišti výzbroj, jejíž pořizovací cena činila o něco více než sedm miliard dolarů (asi 140 miliard Kč). To je zhruba pětina hodnoty techniky a výzbroje, kterou Američané v Afghánistánu mají.

Podle listu Washington Post jde o materiál, o který už není zájem nebo by jeho transport ze země byl příliš nákladný.

Mnoha republikánským kongresmanům muselo krvácet srdce, když si přečetli, že budou sešrotovány i dva tisíce obrněných MRAP (Mine Resistant Ambush Protected). Každé toto 15 tun vážící vozidlo stálo milion dolarů.

Hodit "flintu do žita" a domů?Jak napovídá samotný název, MRAP má především chránit posádku před nástražnými výbušnými systémy. Tento úkol plní velmi dobře. Lze konstatovat, že spasil stovky, ne-li tisíce životů.

Skvělá ochrana byla ale na úkor jiných vlastností vozidla. Má značnou spotřebu paliva, velké rozměry a nepříliš dobré jízdní vlastnosti.

Svůj účel splnily MRAP v Iráku a Afghánistánu. Ale co s nimi teď? V Meziříčí to bylo snazší. Irácká armáda je na výrazně vyšší úrovni než afghánská, takže část MRAP získala. Jiné se lehce převezly do sousedního Kuvajtu, kde zaparkovaly na amerických základnách. Co s vozidly dále, ukáže čas.

Co ale v izolovaném Afghánistánu? Darovat tyto obrněnce Afgháncům by bylo hodně rizikové. V budoucnu by se jich mohli zmocnit talibové, kajdisté a jiné ozbrojené skupiny. Je tedy bezpečnější je zničit.

Afghánské šrotovny proto jedou na plné obrátky, protože dostaly zakázky MRAP a další vozidla a techniku rozebrat, rozřezat a poté vše prodat na domácím trhu se šrotem.

MRAP zachránily život stovkám, možná tisícům vojáků.Zničením nechtěné výzbroje Pentagon ušetří údajně až miliardu dolarů na přepravném. A to je argument.

Spojené státy by byly ochotny část likvidovaných věcí přenechat některým svým spojencům, ale i pro ně by transport znamenal značné náklady.

V květnu 2007 označil tehdejší ministr obrany USA Robert Gates pořízení MRAP pro vojsko jako nejvyšší prioritu. Pro vojáky v Iráku a Afghánistánu jich vyrobili asi 24 tisíc kusů. Daňoví poplatníci za ně zaplatili kolem 45 miliard dolarů.

Teď už jsou obrněnci pomalu považovaní za zastaralé a armáda za ně připravuje náhradu. Jde především o vozidlo JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Má být mnohem lehčí (do 2,5 tuny) a menší než kolos MRAP, přičemž by měl poskytovat stejnou ochranu. Program se ovšem vleče, i kvůli financím.

Nechávat moderní zbraně afghánským ozbrojeným silám je rizikové.V rozhodnutí zničit v Afghánistánu MRAP a další výzbroj měl zjevně prsty i zbrojní průmysl. Nyní může elegantně argumentovat, že pořízení nové výzbroje přijde stát levněji.

A navíc to zajistí práci a pracovní místa. Takového účetnictví se s radostí chopí i politici.

I kvůli rozsáhlému afghánskému šrotování v režii Pentagonu se objevují názory, že to naznačuje soumrak éry rozsáhlých pozemních válek. Takových, jako už Američané vedou v této zemi 12 let. Bez velkého úspěchu. Budoucnost patří jiným strategiím. Významnou roli v nich budou hrát třeba drony.

Autor: - pp -Foto: Pentagon

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ