Americké ministerstvo obrany urychluje výrobu obrovské bomby zaměřené na ničení podzemních úkrytů. Bomba by mohla být potenciální zbraní proti Íránu. Americká administrativa ale popírá, že by bombu vyráběla s úmyslem zasáhnout konkrétní terč.
Protibunkrová bomba zvaná MOP (Massive Ordnance Penetrator) váží 15 tun a bude největší nejadernou bombou v arzenálu americké armády. Dokáže překonat i 60 metrů silný železobeton. Sloužit má MOP především k ničení podzemních úkrytů zbraní či jaderných zařízení.
Bomba by mohla být potenciální zbraní proti Íránu, který nedávno poodhalil nové informace o svém zařízení na obohacování uranu hluboko pod zemí nedaleko posvátného města Kómu. Zástupci Pentagonu připustili, že zbraň je určena ke zničení ukrytých stanovišť pro jaderné programy, jaké mají Írán či Severní Korea, ale zároveň popřeli, že by bombu USA vyvíjely s úmyslem zasáhnout konkrétní terč.
"Nemyslím si, že lze určovat potenciální terče," řekl mluvčí Pentagonu Geoff Morrell. "Tohle je jen kapacita, o které se domníváme, že je důležitá v dnešním světě."
Americké letectvo plánuje zahájení letových zkoušek s MOP na příští rok. Brzy poté chce bombu uvést do operačního nasazení.
Administrativa minulého amerického prezidenta George Bushe několikrát zmiňovala možnost bombardovat jaderná zařízení Íránu, který USA podezřívají z vývoje nukleární zbraně. Vojenský zásah proti této zemi nesmetla úplně ze stolu ani současná vláda Baracka Obamy. Americký ministr obrany Robert Gates se ale v minulosti vyjádřil, že bombardování Íránu by nebylo rozumným řešením.
Ilustrační foto: globalsecurity.org, www.af.mil