Bilance vládnutí odcházejícího prezidenta USA Baracka Obamy není skromná, svůj mandát po prvních čtyřech letech obhájil nejsnáze od dob Franklina Roosevelta. Zotavení z krize, dopadení Usámy bin Ládina, klimatická dohoda nebo narovnání vztahů s Kubou dávají dějinám dobrou příležitost Obamu chválit. Prezident však selhal politicky: byl na kordy s republikány a nedokázal udržet svou stranu v takovém stavu, aby obhájila jeho odkaz. Výsledkem byla volební prohra Hillary Clintonové a vítězným Donaldem Trumpem ohlášená revize Obamova programu včetně zdravotního pojištění, daňového systému a dohody s Íránem.
Obama se teď musí obávat nejen o budoucnost své strany, ale i o osud své vize. Podle lidí z jeho okolí nechce za žádnou cenu dopustit, aby se hodnocení jeho vládnutí omezilo na konfrontaci s novým prezidentem. Oba muži se před vstupem do Bílého domu prezentovali jako spasitelé Ameriky, byť s krajně odlišným poselstvím. Teď musí Obama ze svého politického dědictví zachraňovat, co se dá.
"Yes, we can (Ano, dokážeme to)" bylo ve volební kampani hlavním Obamovým heslem. Výzva k akceschopnosti zapadala do obrazu mladého černošského politika, kosmopolitního intelektuála, muže, který si umí poradit, elegantního otce moderní rodiny. Vyzýval národ k jednotě a ke změně a spoléhal na to, že zafungují osvědčené mechanismy amerického demokratického systému. Zafungovat měly i loni, ale demokraté i s Obamou prezidentské volby prohráli a na politickou scénu vstoupil Trump.
Obamův ústup z iráckého a afghánského bojiště vytvořil podle kritiků prostor pro nový nástup teroristů, syrské bojiště Obama přenechal vládci Kremlu Vladimiru Putinovi. Ani slíbené zrušení kontroverzní americké věznice v Guantánamu se nekonalo. Okázale prezentovaný restart vztahů s Ruskem selhal, stejně jako dramatická pražská výzva k omezení jaderných zbraní. Nobelova cena z roku 2009 vyvolala údiv a byla spíš závdavkem budoucích úspěchů, které se nedostavily.
Anketa:
Jakou známkou byste ohodnotil/a osmileté počínání Baracka Obamy v pozici prezidenta Spojených států amerických?
Za Obamovy vlády se USA zbavily hlavního břemene finanční krize, nezaměstnanost se snížila na polovinu a ekonomika se znovu postavila na nohy. Obama se soustředil na vlajkovou loď svého programu, reformu zdravotního pojištění. Podařilo se mu zajistit pojištění pro dvacet milionů Američanů, ale republikáni jeho iniciativu kritizují a Trump spěchá s její demontáží.
Hlavní cíl, kterým bylo sjednocení Ameriky, naplněn nebyl. Majetkové rozdíly se prohloubily, rasové vztahy se zhoršily. Zastavit růst ozbrojeného násilí se Obamovi nepodařilo, i v jeho domovském Chicagu se počet vražd rekordně zvýšil. Záměr dostat pod kontrolu oběh zbraní nevyšel, tendence je spíše opačná.
Jízliví Obamovi kritici označují za symbol jeho prezidentského odkazu prohru Hillary Clintonové v prezidentských volbách. V její osobě podle nich selhaly obamovské teze, které pod hesly o soudržnosti a změně jen zakonzervovaly staré pořádky a dál izolovaly národ od washingtonských vládců. Bilance Obamova mandátu se nakonec stala argumentem v Trumpově kampani, ale mimo jiné i důvodem úspěšného tažení demokratického soupeře Clintonové Bernieho Sanderse.
Obama se ve vysoké politice pohybuje dvacet let a stejně jako Clintonová je produktem washingtonského establishmentu, který newyorský realitní magnát Trump halasně slibuje zničit. Fakt, že s tímto programem republikánský kandidát prezidentské volby hladce vyhrál, vypovídá nejen o náladách amerických voličů, ale i o stavu Demokratické strany a oblibě Obamovy státnické vize. Voliči znovu podpořili změnu, ale ta Obamova to není.