Bolivijský prezident Evo Morales může být spokojen. Podle prvních prognóz bolivijští voliči podpořili návrh nové ústavy, který mimo jiné umožní prezidentovi Evo Moralesovi ucházet se koncem roku o znovuzvolení, stát získá větší kontrolu na hospodářstvím a posílí práva domorodého obyvatelstva.
Pro dokument se podle neoficiálních výsledků vyjádřilo až 60 procent hlasujících. Oficiální výsledky budou známy během deseti dnů. Podle průzkumů televize Unitel ústavu podpořilo téměř 60 procent hlasujících, televizní stanice ATB hovoří o 51 procentech.
"Bratři a sestry, zde končí koloniální stát," prohlásil Morales k davu svých příznivců před prezidentským palácem poté, co byly výsledky oznámeny. "Tímto začínáme dosahovat skutečné rovnosti pro všechny Bolivijce," dodal.
S výsledky referenda ale byli paradoxně spokojeni i odpůrci ústavy z pěti departementů na východě země, které usilují o větší podíl ze zisku z těžby přírodního bohatství, jež se nachází na jejich území. Zdejší voliči totiž návrh ústavy jednoznačně odmítli.
"Žádáme vládu, aby konečně začala naslouchat regionům a aby vládla všem," prohlásil v reakci na výsledky Moises Shiriqui, jeden z představitelů opozičního departementu Beni.
Návrh ústavy svolává na prosinec prezidentské volby, v nichž se Morales bude moci ucházet o druhý pětiletý mandát v řadě. Dosavadní ústava sice umožňovala prezidentovi sloužit dvě funkční období, ta ale nesměla následovat bezprostředně po sobě.
Nová ústava rovněž dává autonomii 36 domorodým "národům", ale také východním departementům, které vystupují proti Moralesovi.
V návrhu ústavy ale chybí konkrétně popsaný rozsah pravomocí, které zůstanou v rukou autonomních skupin obyvatelstva.
Návrh také odstraňuje z ústavy jakoukoli zmínku o katolické církvi, která dříve byla státním náboženstvím. To před hlasováním vyvolalo protesty církevních kruhů, které se obávají, že nový text ústavy bude znamenat uzákonění souhlasu s potraty a se sňatky osob stejného pohlaví.
Proti nové ústavě protestovala i konzervativní opozice. Ta se obává, že se Morales snaží svými reformami v zemi zavést levicovou diktaturu.
Foto: AP a Reuters