V letadle zahynula i vdova po <span>oběti teroru</span> z roku 2001

Zahraničí
13. 2. 2009 16:17
Hasiči bojují s plameny po zřícení letadla v Clarence.
Hasiči bojují s plameny po zřícení letadla v Clarence.

Hasiči bojují s plameny po zřícení letadla v Clarence.Nyní už jsou spolu. Beverly Eckertová ztratila svého manžela 11. září roku 2001 při teroristických útocích na Světové obchodní centrum (WTC) v New Yorku. Nyní skončil její život v troskách letu 3407 společnosti Continental Airlines u města Buffalo - jen několik minut před přistáním.

"Víme, že byla v letadle. A nyní je u něj..." prohlásila její sestra Sue Bourgeová, která jí chtěla vyzvednout na letišti ve městě Buffalo ve státě New York.

ČTĚTE TAKÉ: Letadlo narazilo do domu, nepřežilo 49 lidí

Dvoumotorové dopravní letadlo, v němž seděla i třiapadesátiletá Beverly Eckertová, se dnes časně ráno SEČ (22.20 místního času), zřítilo při přistávání na dům na severu státu New York. Stroj zachvátily plameny.

Beverly Eckertová (uprostřed) u předsedkyně Sněmovny reprezentantů.Jak informuje list Buffalo News, chtěla Eckertová ve městě na břehu Erijského jezera oslavit nedožité 58. narozeniny svého manžela. Eckertová za jako místopředsedkyně sdružení "Hlasy 11. září" zasazovala za přiměřené vzpomínání na oběti teroru z 11. září.

Ještě minulý týden byla Eckertová v Bílém domě na setkání prezidenta Baracka Obamy s příbuznými lidí zabitých v září 2001 a při pumovém útoku na americkou válečnou loď USS Cole v roce 2000 u pobřeží Jemenu. Obama s nimi hovořil o tom, jak by měla nová americká vláda zacházet s osobami podezřelými z terorismu.

Eckertová byla jednou z nejviditelnějších, nejuplakanějších tváří po teroristických útocích v New Yorku. Plakala, když vyprávěla o tom, jak jí její manžel Sean Rooney - její láska ze střední školy - právě telefonoval a říkal jí, jak ji miluje, když se najednou ozvala hlasitá rána a pak už nebylo nic.

Svůj žal přenesla do Kongresu, na jehož půdě se snažila vládu přimět, aby se víc snažila chránit své občany před terorismem. Byla součástí malé skupiny vdov, matek a dětí obětí z 11. září, z nichž se stali amatérští lobbisté, kteří nakonec v roce 2004 přiměli zákonodárce, aby přijali rozsáhlé reformy amerického špionážního aparátu. V sálech Kongresu trávili všichni dlouhé měsíce a když konečně všechno skončilo a jim se podařilo dosáhnout přijetí zmíněného zákona, slíbila Eckertová, že aktivismu nechá.

Eckertová (vpravo) a další vdova po ovběti teroru v NY."Tohle jsem udělala na Seanovu památku. Udělala jsem to pro něj," řekla.  "Je to euforie vědět, že jsme došli až na vrcholek kopce. ... Chtěla jsem jen, aby se Sean vrátil domů z práce. Možná se teď Sean nějaké jiné ženy vrátí domů," řekla.

Při katastrofě u Buffala zahynulo celkem 49 lidí. Podle sdělení úřadů zemřelo 44 pasažérů a čtyři členové posádky na palubě stroje typu Bombardier Dash8 Q400, a dále pak jedna obyvatelka města Clarence. Další dvě ženy, zraněné na zemi, byly převezeny do nemocnice.

Letadlo směřovalo na vnitrostátní lince z Newarku v New Jersey do Buffala. V okamžiku katastrofy tam byla lehká mlha a drobně sněžilo. Letadlo spadlo na Clarence, předměstí Buffala, pouhých 16 kilometrů od cílového letiště Niagara International Airport.

Obyvatelé Clarence sledují hořící trosky letadla.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK , - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ