Demokratická opozice ve Venezuele po nedělních volbách bude mít v parlamentu třípětinovou většinu. Vyplývá to z takřka konečných výsledků. Na ústavní dvoutřetinovou většinu by ale nynější opozice mohla přece jen dosáhnout, pokud získá poslední dvě zatím nerozhodnutá křesla a pokud ji tři poslanci z řad původního indiánského obyvatelstva podpoří, což zamýšlí.
Ve 167členném parlamentu bude mít demokratická koalice několika opozičních stran Stůl demokratické jednoty (MUD) nejméně 107 míst, socialisté mají jistých 55 křesel a tři mandáty jsou vyhrazeny pro zástupce původního indiánského obyvatelstva. Určit tak zbývá poslední dvě křesla, uvedla stanice CNN.
MUD v pondělí prohlásil, že je přesvědčen o zisku ústavní dvoutřetinové většiny. To by koalici umožnilo prosadit referendum o sesazení současného socialistického prezidenta Nicoláse Madura, odvolávat soudce nejvyššího soudu nebo upravit ústavu. Třípětinová většina uskupení dovolí zbavit moci ministry, jimž může jednotlivě vyjadřovat nedůvěru.
I s prostou většinou by MUD převzal kontrolu nad tím, jak bude vypadat příští státní rozpočet. Rovněž by mohl zahájit parlamentní vyšetřování nejasného hospodaření a případného zneužívání moci současnou vládou či prosadit zákon o amnestii, což už avizoval před volbami, když sliboval propuštění politických vězňů.
Ve venezuelském parlamentu tak po více než 16 letech končí hegemonie vládní socialistické strany.
Venezuela: opozice ukončila vládu socialistů
Zahraničí
8. 12. 2015 08:01Radost opozice nad výsledky voleb. Vlevo Lilian Tintori, manželka uvězněného venezuelského opozičního vůdce Leopolda Lópeze,