Téma TÝDNE
Vězeňská show baví Ameriku
17.08.2017 05:54 Původní zpráva
Dva američtí trestanci připravují internetový audiopořad přímo v prostorách věznice San Quentin. Autentické výpovědi odsouzenců odhalují mnohdy tragikomické zákulisí vězeňského života. Okamžitě se staly hitem internetu.
"Spal jsem zády ke zdi s jedním okem otevřeným, jestli se tomu dá říkat spánek. Ten chlap se často budil a vyhrožoval mi, že mě zabije. Byl jsem s ním v cele šest měsíců. Připadalo mi to jako šedesát let," popisuje jeden z vězňů soužití s mužem známým jako Duck (Kačer). Podobné historky lze slyšet v internetovém podcastu Ear Hustle, který vzniká v prostorách notoricky známé věznice San Quentin nedaleko San Franciska.
Slovní spojení Ear Hustle je slangový výraz pro poslouchání cizích konverzací, což je ve vězení závažný prohřešek. S nápadem na podcast přišla před rokem umělkyně Nigel Poorová ve spolupráci se dvěma odsouzenci, Earlonnem Woodsem a Antwanem Williamsem. Oba muži tedy dostali jedinečnou šanci naplnit svůj čas tvůrčí činností.
První epizoda audiopořadu Ear Hustle:
Malý zázrak je už sama existence pořadu. Woods a Williams totiž pořizují rozhovory se spoluvězni. Vedení věznice musí každý díl schválit a je s podivem, že výpovědi některých vězňů prošly cenzurou, ačkoli to není snadné. "Je tady tolik byrokracie, že všechno trvá věčnost," říká Poorová. Kulturní vyžití navíc není na pořadu dne. Johnny Cash sice v roce 1969 nahrál v San Quentinu živé album a v roce 2003 tam vystoupila i Metallica, ale pravidelný pořad vznikající v improvizovaném studiu přímo ve vězení, to je něco jiného.
Metallica performing at San Quentin State Prison, 2003. pic.twitter.com/JNtNQBFabn
- Music History (@TimeinMusic) 13. srpna 2017
Vystoupení Johnnyho Cashe ve věznice San Quentin:
S bráchou v cele
Show okamžitě zaznamenala obrovský úspěch, a to nejen u vězňů. Brzy se dostala mezi nejoblíbenější podcasty na internetové platformě iTunes. Každá epizoda pojednává o specifické oblasti života ve vězení: soužití v klaustrofobních celách, nedostatek kontaktu s opačným pohlavím či chování netradičních mazlíčků. Vyprávění o maniakálním spoluvězni zjemňuje příběh muže, který si v cele udělal kamaráda ze žáby nebo slimáka. "Naším cílem je dát vězňům lidskou tvář a ukázat komplikovanější obrázek života za mřížemi," řekla Poorová stanici al-Džazíra.
První epizoda přináší hořký příběh bratrů Deweaverů. Oba skončili v San Quentinu za těžké zločiny a navíc spolu sdíleli celu. Počáteční nadšení vystřídal nesmiřitelný spor o zdánlivě bezvýznamné detaily. Eddie Deweaver je adventista sedmého dne, což vedlo k hádkám o sobotní sledování televize. Adventisté totiž v sobotu dodržují přísná pravidla, podle nichž je televize zakázána. Jeho bratr Emil si zase nedokázal představit víkend bez oblíbeného seriálu Mladí a neklidní.
Druhá epizoda audiopořadu Ear Hustle:
Brzy navíc vyšlo na povrch, že jejich otec svou manželku často bil. Napětí rostlo. Bratrská pře vyvrcholila hádkami o kouření, Emil si rád zapálil přímo v cele, což se jeho bratrovi vůbec nelíbilo. "Říkám mu, brácho, budeme ve vězení do konce života. Mně chybí odsedět šedesát sedm let, tobě sedmadvacet, takže já si vykouřím tuhle cigaretu, ať se ti to líbí, nebo ne," líčí Emil se stoickým klidem. Epizoda končí konstatováním, že oba bratři si už našli nového "spolubydlícího".
Jiný pohled
Poorová přiznává, že realita vězení ji zaskočila. "Utvářela jsem si představy na základě seriálů typu Útěk z vězení," říká. Překvapila ji také osobnost jejích vězeňských kolegů Woodse s Williamsem, kteří v pořadu neváhají korigovat její leckdy naivní názory. Například když se Poorová zeptá, zda je hledání spoluvězně do cely podobné jako nalézání partnerky. "Ne, to teda vůbec není jako randění," opravuje ji nevěřícně Williams, jako by právě slyšel nejhloupější věc svého života.
Tvůrci pořadu neřeší, kdo je vinen, či nevinen nebo zda si trest zaslouží. Show ale podněcuje kritickou optiku vůči zažitým představám o vězení. Sám Earlonne Woods si odpykává jedenatřicet let za pouhý pokus o krádež. Tak vysoký trest dostal proto, že šel do vězení již potřetí. "Doufám, že když lidé uslyší, že sedí takovou dobu za pokus o krádež, řeknou si: ‚Co to sakra je?' Náš systém spravedlnosti je vážně porouchaný," zamýšlí se Poorová pro magazín Rolling Stone.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.