Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí rostoucímu tlaku zákonodárců, aby se ostře ohradila proti úternímu útoku na demonstranty během návštěvy turecké hlavy státu Recepa Tayyipa Erdogana v USA. Do násilností před rezidencí tureckého velvyslance ve Washingtonu se zapojili i členové Erdoganovy ochranky. Ministerstvo zahraničí mezitím podle stanice Fox News uvedlo, že si předvolalo tureckého velvyslance a vyslovilo mu své znepokojení.
Vlivný republikánský senátor John McCain vládu vyzval, aby tureckého velvyslance vyhostila. "Tady není Turecko, tohle není žádná země třetího světa," prohlásil rozhořčený McCain v rozhovoru se stanicí MSNBC. Zásah administrativy žádají i demokratičtí zákonodárci.
Incident vyvolal velkou nevoli i mezi veřejností, neboť útok na demonstranty byl mimořádně surový a jeho terčem byly i ženy. Na záznamech z události je patrné, jak muži v tmavých oblecích pěstmi a kopanci napadli účastníky poklidného protestu. Zranění utrpělo devět lidí, neboť se policii nepodařilo demonstranty uchránit.
Policie zadržela i dva členy Erdoganovy ochranky, které ale později propustila. Dvojice následně odletěla s Erdoganem do vlasti, takže její potrestání je prakticky zmařeno. Policie nejdříve uváděla, že se na dvojici vztahovala diplomatická imunita, později ale upřesnila, že muže propustila v rámci zavedené praxe, podle které členy zahraničních delegací na oficiální návštěvě úřady nezadržují.
Ministerstvo zahraničí uvedlo, že je událostí znepokojeno, a přislíbilo incident důkladně prošetřit. Turecká ambasáda z násilností obvinila demonstranty, kteří podle ní agresivně provokovali turecko-americké občany vítající Erdogana. Ambasáda také bez předložení důkazů uvedla, že demonstranti byli napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara i západní země považují za teroristickou organizaci.