Většina Američanů bez ohledu na politickou příslušnost se domnívá, že v předvolebních kampaních se utrácí příliš mnoho peněz a že to dává bohatým větší vliv než ostatním Američanům. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu institutu Ipsos a agentury Reuters.
Tři čtvrtiny Američanů jsou přesvědčeny, že v politice je příliš mnoho peněz, a jen 25 procent se domnívá, že politici a sponzoři mají právo na neomezené předvolební výdaje, jak to prosazují odpůrci kontrol financování předvolebních kampaní.
Skoro stejný počet respondentů - 76 procent - se domnívá, že objem peněz vynakládaných v kampaních dává bohatým Američanům větší vliv než ostatním. "V zásadě se ukazuje, že Američané mají dost nynějšího systému. Myslí si, že takové množství peněz není čestné, a nelíbí se jim to," uvedl Chris Jackson z institutu Ipsos.
Očekává se, že nadcházející volby v listopadu budou nejdražší v historii. V prezidentských, kongresových, guvernérských a dalších volbách se utratí miliardy dolarů. Jen v dubnu získala kampaň demokratického prezidenta Baracka Obamy 43,6 milionu dolarů (880 milionů korun), zatímco kampaň jeho republikánského oponenta Mitta Romneyho 40,1 milionu.
Dvě třetiny dotázaných si také myslí, že politici mění své postoje, aby vyšli vstříc svým finančním sponzorům. Jen třetina je přesvědčena, že příspěvky na kampaň dávají sponzoři kandidátům, kteří již zastávají jejich postoje.
Většinu někdejších limitů pro výdaje na předvolební kampaně zrušil před dvěma lety nejvyšší soud s tím, že předvolební příspěvky korporací, soukromníků i odborů jsou výrazem svobody projevu a nesmějí být omezovány.
To vedlo k posílení skupin nazývaných politické akční výbory (PAC), které měly již předtím značný vliv. Po rozhodnutí nejvyššího soudu začaly vznikat takzvané Super PACs, jejichž prostřednictvím mohou jednotlivci a jakékoli zájmové skupiny neomezeně investovat do televizních a dalších inzerátů. Musejí zůstat nezávislé na kandidátech, které podporují.
Nicméně v mnohých pracují bývalí zaměstnanci kampaní s důkladnou znalostí strategie kandidátů, které podporují. Často také přebírají od kampaní kandidátů "špinavou práci", když se zaměřují na spoty útočící na soupeře.
Průzkum Reuters/Ipsos nicméně zjistil, že velká většina Američanů o tomto rozhodnutí nejvyššího soudu neslyšela - přinejmenším pod označením Citizens United, které rozhodnutí mělo u soudu a které také užívala média.
Slyšelo o něm jen 19 procent Američanů. "Přes veškeré debaty, které jsme měli ve Washingtonu o Citizens United, zbytek země o tom, aspoň pod tímto označením, neslyšel," dodal Jackson.