Obamova vláda vyzvala federální úřady, aby nepronásledovaly uživatele a prodejce zdravotní marihuany, kteří neporušují místní zákony. V některých státech ji lékárny mohly prodávat jako úlevu na určité neduhy, ale federální úřady je často trestaly.
Směrnice ministerstva spravedlnosti utnula měsíce trvající nejistotu, kterak se nový prezident k otázce postaví, napsal deník Los Angeles Times. Obrací tak postoj George Bushe a jeho administrativy, která naopak chtěla prosazovat federální zákony i v liberálních státech jako Kalifornie, kde je zdravotní užívání marihuany povoleno.
ČTĚTE TAKÉ: Vyvážíme marihuanu a pivo
Konopná mastičkářka dostala roční podmínku
"Prioritou nebude stíhání pacientů s vážnými nemocemi či jejich pečovatelů, kteří respektují státní zákony o zdravotní marihuaně. Ale nebudeme tolerovat pašeráky drog, kteří (...) maskují jasně ilegální činnost," ujišťuje Obamův ministr spravedlnosti Eric Holder Jr.
Marihuanu používají nemocní rakovinou i dalšími nemocemi k úlevě od bolesti a nevolnosti i k povzbuzení chuti k jídlu.
Nejkontroverznější byla situace v liberální Kalifornii, kde prodávají marihuanu stovky lékáren. Byť mají podle kalifornských zákonů povolen prodej i související inzerci, mnohé z nich byly v nedávné minulosti cílem federálních policejních zátahů. Několik se jich odehrálo ještě po lednové inauguraci prezidenta Obamy, který přitom ve své kampani slíbil učinit této praxi přítrž.
Místo pacientů zatýkejte gangstery
Ministr Holder zdůvodnil nově přijaté regule i záměrem, aby se mohly federální úřady věnovat důležitějším problémům, zmínil například mexické drogové kartely, které zisky z amerických trhů s narkotiky financují další kriminální činnost. Směrnice vybízí úřady, aby bedlivě sledovala případy, kde realita neodpovídá podmínkám či smyslu legislativy o marihuaně pro lékařské účely. Zdůrazňuje násilí, nezákonný prodej zbraní, poskytování marihuany mladistvým, neúměrné zisky i napojení na organizovaný zločin.
Americký svaz občanských svobod (ACLU) i další uvítaly nový postoj ministerstva jako důležitý krok, který umožní jednotlivým státům řešit problematiku po svém, beze strachu z federálního vměšování.
Marihuana je pro lékařské účely zatím legální ve 14 státech, řada dalších takové zákony ale zatím nepřijala, aby nekolidovaly s dosavadními postoji federální vlády. To se teď může rychle změnit, ujišťuje Graham Boyd, který se v rámci ACLU zabývá reformou těchto zákonů.
V Kalifornii se "vyjasní hranice mezi legálním a ilegálním a rozmotá chaos, co tu je", citovaly jej Los Angeles Times. I v dalších státech by měla nová politika podnítit vznik oficiálních programů a naopak zredukovat pochybný prodej, který kvetl díky služným ziskům.
Proti jsou naopak některé konzervativní skupiny i zastánci přísného dodržování zákonů. "Nařizováním federálním policistům, aby ignorovali federální drogové zákony, zavírá vláda oči před užíváním marihuany ve Spojených státech," prohlašuje republikánský kongresman Lamar Smith, člen výboru pro justiční záležitosti dolní komory Kongresu.
Rozhodnutí prý podkopává vládní plány na boj s mexickými drogovými kartely, které podle něj pěstují konopí v amerických národních parcích a mají na svědomí násilí v oblasti americko-mexické hranice.
Foto: Profimedia.cz, Reuters, ČTK/AP