Je to pohroma pro americkou diplomacii a současně největší indiskrétnost v dějinách světové diplomacie. Mezi tajnými americkými depešemi, jež získal a zveřejnil server WikiLeaks, jsou i hlášení z velvyslanectví USA v Praze. Vyplývá to ze statistik britského deníku The Guardian či německého magazínu Der Spiegel. Podle nich jde celkem o 1271 dokumentů.
Zhruba stejný počet uniknutých hlášení pak pochází z americké ambasády v Bratislavě. Server WikiLeaks získal statisíce hlášení amerických diplomatů. V neděli před 23. hodinou SELČ je začal zveřejňovat na své stránce. Kvůli silnému úroku hackerů se ale web WikiLeaks zhroutil.
Depeše mimo jiné odhalují, jak Američané vidí svět, včetně svých spojenců, a jak si chtějí zachovat globální vliv.
Zatím tak jsou z depeší k dispozici hlavně informace, které zveřejnilo pět světových médií, která si server vybral ke spolupráci. Většina hlášení pochází z posledních několika let. Informace z pražské ambasády by se tak například mohly týkat vyjednávání české a americké strany o protiraketové obraně.
Podle zmíněných médií server WikiLeaks zveřejnil i jednu depeši z pražské ambasády USA.
Pochází z loňského října a týká se například předchozí zářijové schůzky tehdejšího ministra zahraničí Jana Kohouta se šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou v New Yorku.
Setkání se uskutečnilo krátce poté, co Spojené státy ustoupily od původního plánu protiraketové obrany, který počítal s vybudováním radarové základny v Česku.
Clintonová na něm podle depeše "vyzvala Čechy, aby spolupráci obou zemí ‚pojímali široce‘ a nesoustředili se jen na vojenskou spolupráci". Zmiňuje nicméně také silné odhodlání české strany podílet se významným způsobem i na novém systému protiraketové obrany.
V řadě zemí způsobily už včera odtajněné depeše poprask - ale také pobavení. V Německu to byla například hodnocení amerických diplomatů spolkového ministra zahraničí jako "neschopného a ješitného" či spolkové kancléřky jako "málo kreativní a teflonové" - vše po ní steče.
Italský premiér Silvio Berlusconi, kterého američtí diplomaté ve svých tajných zprávách označují za "nekompetentního, domýšlivého, neefektivního", a navíc "fyzicky a politicky" slabého, se podle svých slov může hodnocením Američanů jen smát.
Podle informací z depeší, které dosud zveřejnila světová média, američtí diplomaté například dostali za úkol špehovat vedení Organizace spojených národů. Hlášení také mimo jiné svědčí o naléhání saúdskoarabských politiků na USA, aby zaútočily na Írán. Obsahují i nepříliš diplomatická hodnocení mnoha předních světových politiků. Bílý dům únik informací ostře odsoudil.