Zemětřesení na Haiti nebylo <span>pro geology překvapení</span>

Zahraničí
14. 1. 2010 15:37
Muž odnáší dítě zraněné při zemětřesení na Haiti.
Muž odnáší dítě zraněné při zemětřesení na Haiti.

Muž odnáší dítě zraněné při zemětřesení na Haiti.Po léta vědci varovali před tím, že Haiti může zasáhnout zemětřesení až o síle 7,2 stupně Richterovy škály. Problém byl v tom, že nebyli schopni odhadnout kdy se tak stane a že na Haiti je těžké přijmout jakákoli opatření.

"Mohlo k němu dojít druhý den, za deset let, nebo i za sto," řekl listu Miami Herald geofyzik a odborník na zemětřesení Tom Dixon. "Není to přesná věda."

Geologové už dlouho varovali před narůstajícím tlakem, podél zlomu, který se táhne od Jamajky přes Port-au-Prince do Dominikánské republiky. Severoamerická deska se pohybuje relativně směrem ke Karibské desce rychlostí přibližně 2,5 centimetru za rok.

ČTĚTE TAKÉ: Český kněz na Haiti přežil smrtící zemětřesení
                        Na pomoc Haiti spěchá celý svět
 

Před necelými dvěma lety na konferenci v Dominikánské republice skupina amerických geologů ve svém příspěvku hovořila o tom, že tlak, který vzniká posunem může způsobit katastrofu:

Žena prochází troskami zničeného Port-au-Prince."To znamená, že nahromaděné napětí a energie může být jednoho dne uvolněna a způsobit zemětřesení o síle až 7,2 stupně Richterovy škály. Bude to událost katastrofických rozměrů ve městě, kde neexistují téměř žádná pravidla pro výstavbu a které je tvořeno městečky z chatrčí postavených ve stržích a dalších nevhodných místech."

Zemětřesení nakonec dosáhlo 7,3 stupně Richterovy škály a dopady jsou skutečně ničivé. Metropole Port-au-Prince je zničena, zahynout mohly až desetitisíce lidí. Z celého světa na Haiti nyní směřuje pomoc, jak humanitární, tak i záchranáři. Spojené státy už podle BBC rozhodly o vyslání  necelých šesti tisíc vojáků, kteří mají pomoci s likvidací katastrofy. Řada zemí posílá finanční prostředky. Světová banka má připraveno na první pomoc sto milionů dolarů.

Základní služby na Haiti nefungují, takže lidé přežívají jak se dá.S tím, jak budou postupovat záchranné práce a pomine prvotní šok, bude se stále častěji objevovat otázka, zda šlo nějakým způsobem následkům zemětřesení zabránit, když se dlouho vědělo, že jednou musí přijít. A odpověď bude znít - nejspíše nikoli. Haiti je nejchudší země na západní polokouli, je sužovaná politickou nestabilitou, hurikány a záplavami. Postrádá tedy peníze, experty a možná i vůli, aby se někdo zabýval prevencí.

"Mnoho budov je postaveno z cihel, cementu a mají plechové střechy," řekla Miami Herald Amy Wilentzová z Kalifornské univerzity. „Je nepředstavitelné, že by tam mohl proběhnout program, jaký známe například z Kalifornie. To znamená posílení stávajících staveb a provedení dalších zajištění proti zemětřesení. Tam je problém vůbec dům postavit, natož ještě požadovat, aby byl perfektní."

Foto: ČTK/AP

Další čtení

Agenti FBI zatkli soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Zahraničí
25. 4. 2025

Americký soud poslal bývalého kongresmana Santose na více než sedm let do vězení

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Americký Kongres by nepodpořil invazi do Grónska, řekl přední demokrat v Kodani

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ