Už nejméně 147 obětí si vyžádalo velmi silné zemětřesení, které zasáhlo Chile. Postižených může být až 400 tisíc, řekla dvanáct hodin po katastrofě ředitelka chilské pohotovosti Carmen Fernándezová. Dodala, že s některými oblastmi stále není spojení, takže údaje nejsou konečné.
Otřesy si vyžádaly i velké hmotné škody a vyvolaly přílivovou vlnu tsunami, kvůli které byla vyhlášena pohotovost prakticky v celém Tichomoří.
Dosavadní prezidentka Michelle Bacheletová prohlásila pět chilských regionů za "zónu katastrofy". Vyzvala ale občany ke klidu, protože "státní orgány situaci zvládají".
PSALI JSME: Zemětřesení v Japonsku, vlny stouply o 10 centimetrů
Škody na Haiti mohou jít až do 14 miliard dolarů
Ničivé zemětřesní bylo tak silné, že ho zaznamenaly seismografy po celém světě, i v České republice. Jeho epicentrum bylo podle americké geologické služby USGS v Tichém oceánu.
Na řadě míst v chilské metropoli jsou hlášeny narušené silnice a spadlé nebo poškozené mosty. Nejméně z jednoho zborceného mostu spadlo do vody auto. I v jiných částech země byly hlášeny výpadky proudu, telefonních spojů, prasklá potrubí vodovodů a plynovodů.
Zatímco v moderní části Santiaga jsou již stavěny budovy odolné na otřesy, v historickém centru tomu tak není a byla poškozena řada zdejších budov. Spadla dvoupatrová parkovací budova a pohřbila v troskách asi padesát aut. Také několik nemocnic muselo být kvůli poškození evakuováno. Vyděšení lidé vybíhali na ulice, kde plakali a objímali se z radosti, že to přežili.
Rychlost proudového letadla
Na chilské pevnině zasáhla přílivová vlna město Talcahuano. Podle agentur byla asi tři metry vysoká. Zatím nejsou žádné zprávy o případných následcích.
Ekvádorský prezident Rafael Correa oznámil, že vlna už zasáhla ostrovy Galapágy, ale nezpůsobila tam žádné škody. Zasažen už byl také ostrov Gambier, nejvýchodnější výspa Francouzské Polynésie. Úřady sdělily, že živel nezpůsobil škody. Vlna byla vysoká asi metr.
Tsunami se šíří oceánem rychlostí proudového letadla. Podle amerického odborníka citovaného agenturou AFP skončí po zhruba 24 hodinách v Japonsku.
Poplach na Havaji
Na Havaji, kam má vlna dorazit ve 22.19 SEČ, se rozezněly sirény a úřady vyzvaly lidi z níže položených oblastí, aby se přesunuli výš.
"Připravujeme se na nejhorší a doufáme v nejlepší," řekl podle webových stránek stanice CNN starosta Honolulu Mufi Hannemann. Vlna by v okamžiku úderu mohla být vysoká tři až 4,5 metru.
Úřady vyklízejí pobřežní turistická letoviska a varovaly surfaře, aby odolali pokušení se na vlně svézt. Na slavné pláži Waikiki mají být turisté přestěhováni do nejméně třetích pater hotelů. V Honolulu se ještě před úsvitem začali lidé řadit u obchodů do front na vodu, potraviny a baterie a fronty se tvořily i u čerpacích stanic.
Evakuace ostrovů
Chile vyslalo pomoc letecky i lodní cestou na souostroví Juan Fernández, které už zasáhla podle dostupných zpráv přílivová vlna. Jsou známé také jako Ostrovy Robinsona Crusoea, protože na ně spisovatel Daniel Defoe umístil děj svého románu o slavném trosečníkovi.
Na ostrovech ležících asi 660 kilometrů od chilského pobřeží žije trvale asi 650 obyvatel. "Není zatím známo, zda jsou tam ztráty na životech," uvedla prezidentka Bacheletová.
Také na Velikonočním ostrově, který patří k Chile a leží 3500 kilometrů západně od pobřeží země, zahájilo chilské námořnictvo preventivní evakuaci obyvatel z níže položených částí ostrova. Očekává se příchod mohutné vlny tsunami k této osamělé výspě sopečného původu uprostřed Pacifiku. Na ostrově žije na pět tisíc lidí, chilské námořnictvo na něm má jednu ze svých základen.
Neničilo tsunami, ale zemětřesení
Zemětřesení v Chile nastalo asi o půl osmé ráno SEČ 317 kilometrů jihozápadně od metropole Santiaga de Chile, v hloubce 59,4 kilometru. Původně UGSS odhadovala intenzitu o něco slabší, 8,5 stupně.
Diplomat v Chile: Domy nepadají |
Většina Santiaga je bez proudu, řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Imrich Kliment, tajemník české ambasády v chilské metropoli.
Vy jste přímo v hlavním městě Santiagu, jaká je situace? Většina čtvrtí je bez proudu, nejdou nám počítače, takže nemáme o moc víc informací než vy. Jsou poměrně velké materiální škody, ale domy nepadají.
Sami jste cítili otřesy? Jsme ve dvanáctém patře a bylo to znát, za dobu, co tu jsem, jsem tak silné nezažil. Ještě teď cítíme dozvuky.
Jak jsou na tom Češi a Slováci v zemi? Zatím nemáme informace, víme o pár známých, co jsou v pořádku. Turisté nemají povinnost se registrovat, takže nevíme. Samozřejmě mohou nepřetržitě volat, jsme na příjmu.
Myslíte, že bude Chile potřebovat mezinárodní pomoc? Osobně si myslím, že ne. Chile je poměrně dobře připraveno, ještě se samozřejmě uvidí, až bude znám rozsah škod, ale můj první odhad je, že ne. |
Brzy po prvním otřesu byly zaznamenány tři dodatečné, jeden o síle 6,9 Richtera a další pak menší.
České velvyslanectví v metropoli Santiagu informovalo, že zatím nemá žádné zprávy o případných českých obětech.
"Z našeho aktuálního průzkumu vyplývá, že v Chile je nyní přibližně 150 českých turistů, z toho cca padesát přes cestovní kanceláře a sto individuálně," oznámil Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
"Právě v nastávajícím březnu a dubnu však začíná nejvyšší turistická sezona zájezdů do Chile. Dalších asi 150 Čechů je momentálně v Peru, stejně tolik na Havaji a padesát v Ekvádoru, kde by rovněž mohla udeřit případná přílivová vlna.
Nejhorší zemětřesení novodobé historie pamatuje Chile z roku 1960, kdy otřesy o síle 9,5 stupně ve Valdivii zabily 1655 lidí.
Japonské tsunami se neobjevilo
Silné zemětřesení v noci zasáhlo také oblast kolem japonského ostrova Okinawa a mělo podle japonských úřadů sílu 6,9 stupně Richterovy škály. Byli při něm zraněni dva lidé, původní obavy z vln tsunami se naštěstí nepotvrdily. Odborníci poukazují na to, že obě zemětřesení na opačných koncích pacifické zemské kry spolu mohou souviset. Pozdější chilské otřesy by navíc mohly vyvolat vlny až u asijského pobřeží.Nejsilnější zemětřesení v historii (řazeno podle síly zemětřesení dle Richterovy stupnice) |
9,5 - Chile - 22. května 1960 - oblast Santiaga a Concepciónu byla zničena mohutným zemětřesením a následnými sopečnými erupcemi a přílivovými vlnami; 5000 mrtvých. 9,2 - USA a Kanada - 28. března 1964 - rozsáhlá území Aljašky a kanadského Yukonu a Britské Kolumbie poničily zemětřesení a tsunami; 125 mrtvých. 9,15 - Indonésie - 26. prosince 2004 - otřesy na mořském dně na pobřeží provincie Aceh vyvolaly vlnu, která zdevastovala pobřeží Indonésie, Indie, Srí Lanky, Malediv a Thajska; zahynulo nejméně 228 tisíc osob, včetně stovek cizinců a osmi Čechů. 9,0 - Peru/Chile - 13. srpna 1868 - zemětřesení kolem dnes chilského (tehdy peruánského) přístavu Arica vyvolalo tsunami; asi 25 tisíc mrtvých (někdy se uvádí až 40 tisíc). 8,8 - Ekvádor - 31. ledna 1906 - zemětřesení s epicentrem u břehů Ekvádoru a Kolumbie vyvolalo vlnu, jež poničila pobřeží obou zemí a doputovala až k San Francisku a do Japonska; na 1000 mrtvých. 8,8 - Chile - 27. února 2010 - zemětřesení postihlo jižní Chile u města Concepción (epicentrum bylo v Tichém oceánu); zatím podle úřadů 147 mrtvých. |
Foto: ČTK, flickr.com/astanhope