Zmasakrovali jsme je a jejich rozřezaná těla hodili do řeky, chvástali se zlatokopové

Zahraničí
12. 9. 2017
Těžaři zlata napadli izolovaný kmen u řeky Amazonky (ilustrační foto).
Těžaři zlata napadli izolovaný kmen u řeky Amazonky (ilustrační foto).

Dosud izolovaný kmen, který žil u řeky Amazonky, prožil peklo. Obyvatele pralesa napadli zlatokopové, kteří se později u piva v jednom baru poblíž hranic Kolumbie chvástali a nahlas popisovali, jak "divochy" napadli a dokonce se dopustili i brutálních vražd. Nyní celou situaci vyšetřují brazilské úřady. Informaci uvedl web The New York Times.

Žili poklidně u řeky Amazonky když na ně minulý měsíc náhle zaútočili. Izolovaný kmen přepadli zlatokopové, kteří v oblasti hledali drahé kovy. Útok byl brutální. Zmasakrovali přibližně deset osob a jejich těla hodili do vody. Incident se měl stát v oblasti Vale do Javari, je to druhé největší místo v Brazílii, kde pobývají domorodé kmeny.

Později byli útočníci slyšeni, jak se hlasitě o celém masakru baví v baru nedaleko hranic Kolumbie. Smáli se a stále dokola si hrůzné okamžiky připomínali. Ostatní hosté se tak mohli dozvědět, že muži brutálně a bezdůvodně napadli izolovaný kmen, pobili přibližně deset osob a jejich těla rozsekali. Dokonce jeden z nich vyzdvihoval nad hlavu dřevěné vyřezávané pádlo a vykřikoval, že to patřilo někomu z kmene. A právě díky tomu se informace dostala na veřejnost.

Hosté byli pobouřeni. "Mluvili hodně hrubě. Dokonce se všem potom chlubili, jak ta těla rozsekali a hodili je do řeky," uvedla Leila Silvia Burger Sotto-Maiorová z brazilské národní nadace pro ochranu domorodců (Funai). Dodala, že existuje spousta důkazů, teď se musí vše prokázat. Těžaři zlata však tvrdí, že jednali v sebeobraně.

Případ nyní prošetřuje brazilská policie, nicméně se potýká s mnoha komplikacemi. Daná lokalita je totiž velmi těžko přístupná a komunikace s kmenem nebyla navázána. "S těmito kmeny nejsme v kontaktu, dokonce i Funai o nich má jenom sporadické informace," potvrdil prokurátor Pablo Luz de Beltrando.

Je to chyba prezidenta

Společnost Survival International, tedy skupina, která globálně podporuje domorodce a jejich práva, varovala, že vzhledem k malému počtu kmenů, sdružujících se podél Amazonky, by tato událost mohla znamenat poslední epizodu etnických skupin, které jsou nyní velmi ohrožené. Organizace rovněž uvedla, že plnou odpovědnost nese brazilský prezident Michel Temera. Ochrana původního obyvatelstva se podle organizace snižuje, neboť prezident nařídil rozpočtové škrty.

"Pokud vyšetřování potvrdí tyto informace o útoku, bude to další genocidní masakr, který bude mít za následek, že brazilská vláda nedokáže ochránit jednotlivé kmeny - což přitom naše ústava zaručuje," uvedla Sarah Shenkerová, vedoucí kampaně pro lidská práva.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné