Zpráva o Guantánamu se zdrží, zavřít ho prý stihnou
21.07.2009 11:34
Klíčová zpráva, kterou nařídil vypracovat prezident Barack Obama v rámci úsilí uzavřít mezinárodně odsuzovanou věznici Guantánamo na Kubě, se opozdí o šest měsíců. Vládní představitelé přesto tvrdí, že záměr uzavřít Guantánamo do ledna 2010 stále platí.
Odborníci měli dnes předat konečný návrh zprávy, která má řešit další přístup USA k osobám podezřelým z terorismu, z nichž je kolem 230 stále vězněno na Guantánamu. Zatím ale podle vládních zdrojů předali úřadům jen předběžné návrhy. Doporučují například, aby byla v těch případech, kdy je to možné, vznesena obžaloba co nejrychleji. Podezřelí z terorismu také mají mít příležitost vznesená obvinění napadnout.
ČTĚTE TAKÉ: USA: soud nařídil zpřístupnit dokumenty z Guantánama
Cheney: Teroristy šlo buď zabít, nebo uvěznit
Nynější odklad je prý nutný, aby experti mohli americké vládě předat co nejucelenější doporučení a aby je mohli konzultovat se členy amerického Kongresu.
Ze stejného důvodu dnes nebyl v rozporu s plánem předložen ani návrh druhé zprávy, jež se týká výslechů podezřelých a jejich možné přepravy do dalších zemí. Tato zpráva, kterou po svém lednovém nástupu do prezidentské funkce také nařídil vypracovat Obama, bude mít dvouměsíční zdržení.
Zástupci americké vlády ale trvají na tom, že přes zdržení obou zpráv se kontroverzní věznici, kterou kvůli metodám vyslýchání vězňů i jejich zadržování bez řádných soudů opakovaně kritizovali ochránci lidských práv, podaří uzavřít v termínu stanoveném Obamou.
Plán splníme, zavřeme Guantánamo za půl roku
"Směřujeme ke splnění termínu (uzavření Guantánama)? Odpověď je ano," řekl na briefingu jistý představitel. Poznamenal, že jednání o textech zpráv se protahují, protože se týkají složitých a závažných rozhodnutí.
Obamův plán Guantánamo uzavřít a propustit zadržované, proti kterým nebude vznesena obžaloba, narazil u řady z kongresmanů na odpor. I mezi Obamovými demokratickými spolustraníky se našla řada těch, kteří s přepravou vězňů z Guantánama na území Spojených států nesouhlasí. Kongres odmítl uvolnit peníze na zrušení tohoto vězení. Odsouhlasení částky podmínil předložením vládního plánu, jak se zadržovanými bude naloženo.
Věznici na Guantánamu pro cizince, kteří jsou podle Američanů podezřelí z terorismu, zřídila bývalá vláda George Bushe po atentátech v USA z 11. září 2001. Vládní právníci nyní posuzují případ každého ze zadržovaných zvlášť. Některé chtějí soudit, další přepravit do jiných věznic v USA a ostatní propustit. Více než padesátka vězňů může být podle nich transportována do dalších zemí.
Washington se dále snaží najít v Evropě a jinde ve světě země, které by byly ochotné přijmout vězně, proti kterým nebylo nakonec vzneseno formální obvinění, ale které Spojené státy nechtějí na svém území. Zatím se prý Američanům podařilo přesvědčit jen hrstku zemí, mezi jinými Saúdskou Arábii, Čad, Irák a Bermudy.
ČTĚTE TAKÉ: Ujguři z Guantánama nechtějí azyl na Palau, bojí se Číny
Pecina: V Česku vězně z Guantánama nechceme
Evropská unie a USA se nedávno dohodly na tom, že rozhodnutí o přijetí propouštěných z Guantánama je jen na jednotlivých členských státech sedmadvacítky. Dohoda umožňuje mimo jiné i to, aby přijímací země poskytla veškeré údaje od USA ostatním členům unie.
Koncem června přislíbilo přijmout dva až tři vězně Portugalsko. Ochotu přijmout asi čtyři propuštěné projevilo krátce předtím Španělsko a také Maďarsko hovořilo o jednom či dvou mužích. Itálie už dříve oznámila, že přijme tři vězně. Česko o tom zatím neuvažuje.
Foto: Reuters, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.