Afgánistán: Pentagon prověří <span>věznici v Bagrámu</span>

Zahraničí
20. 7. 2009 14:52
Letecká věž základny Bagram.
Letecká věž základny Bagram.

Letecká věž základny Bagram.Americká armáda přezkoumá podmínky v afghánské věznici Bagrám, aby se vyhnula posilování vlivu radikálního Talibanu v Afghánistánu. Tamní vězni od začátku července protestují proti své právní situaci a odmítají kvůli tomu i některé výhody, včetně návštěv příbuzných.

List The New York Times napsal, že předseda sboru náčelníků štábů Mike Mullen vydal podřízeným příkaz zacházet s bagrámskými vězni náležitým způsobem.

Věznice je na stejnojmenné letecké základně severně od Kábulu a jsou v ní soustředěny osoby podezřelé z terorismu. V minulosti se hovořilo o mučení tamních vězňů, z nichž dva v roce 2002 zemřeli.

ČTĚTE TAKÉ: Na základně USA v Afghánistánu protestují stovky vězňů

Podle amerického listu byl revizí podmínek v Bagrámu pověřen generál Douglas Stone, který dostal podobný úkol v minulosti také v Iráku. Stone ve své zprávě, kterou mají k dispozici pouze vysocí důstojníci, doporučil oddělit islámské extremisty od vězňů s umírněnějšími názory. Dosud mezi vězni v tomto smysl nebyl činěn rozdíl. Těm umírněnějším pak mají být nabídnuty výukové programy a také lekce o principech nemilitantního islámu.

Nové vězení pro extremisty

USA se také chtějí finančně podílet na výstavbě nové věznice pro extremistické muslimy. Toto zařízení mají v budoucnu spravovat sami Afghánci. Americký program také počítá s odbornou přípravou afghánských prokurátorů, soudců a budoucích vězeňských strážců.

Vězení je součástí letecké základny.V Bagrámu je 600 vězňů zadržováno kvůli terorismu. Mají status nepřátelských bojovníků, což jim nedává nárok na právní zastupování. Protože jsou zadržováni na území aktivních bojů, odmítá jim armáda zaručit podmínky srovnatelné s podmínkami na základně Guantánamo na Kubě.

Zadržení se po seznámení s důvodem zatčení mohou sami hájit, ale nemají možnost právní porady zvenčí.

Vězni začátkem července zahájili protest proti tomu, že je jim zamítán přístup k právníkům či k nezávislému vyšetřování. Odmítají trávit venku čas určený k rekreaci, návštěvy příbuzných i videofonní hovory, jež jim zařídil Mezinárodní výbor Červeného kříže.

Foto: Wikimedia Commons

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ